Зеленський підписав закон про трансплантацію державним коштом

Закон про трансплантацію органів діє в Україні третій рік
Фото: pixabay.com
Президент України Володимир Зеленський підписав закон 1967-IX, який вносить зміни до закону "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині". Про це 5 січня проінформував сайт глави держави.

Верховна Рада ухвалила цей документ 16 грудня 2021 року.

"Документ покликаний розв'язати питання оплати трансплантацій. Зокрема, законом встановлюється, що держава оплачує всі трансплантації, і для пацієнта вони безкоштовні. Також зазначається, що тарифи повністю покривають витрати лікарень на проведення таких операцій", – ідеться у повідомленні.

В Офісі президента зазначили, що, згідно із законом, пару донор – реципієнт буде добирати Єдина державна система трансплантації, "яка є цілковито незалежною від людського впливу і самостійно проводить такий підбір за визначеними критеріями".

"Також розв'язується питання можливості надання прижиттєвої згоди або незгоди на донорство через електронні ресурси", – пояснили в ОП.

Закон набуває чинності наступного дня після публікації, а деякі його частини – з 1 грудня 2022 року.

Контекст:

В Україні з 2019 року діє законякий дозволяє трансплантацію органів. У ньому йдеться про те, що кожен повнолітній громадянин України може погодитися на посмертне донорство. Інформацію про це можуть занести до паспорта або посвідчення водія, також відомості про згоду на посмертне донорство обов'язково занесуть до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Ця система почала працювати 1 січня 2021 року.

У державному бюджеті на 2022 рік передбачено 939,5 млрд грн на трансплантацію.

Трансплантацією органів в Україні зараз займаються медустанови у Києві, Запоріжжі, Харкові, Львові, Дніпрі, Одесі, Черкасах та низці інших міст. Водночас у МОЗ зазначали, що медикам бракує донорських органів.