Зеленський пояснив, чому наклав вето на законопроєкт про фінансування музею Голодомору
Президент України Володимир Зеленський пояснив вето на законопроєкт про фінансування музею Голодомору тим, що насамперед треба ухвалювати рішення, які наближають перемогу України. Це випливає з повного тексту вето, яке 29 липня опублікував нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.
У тексті зазначено, що зараз першочерговим завданням і зобов'язанням держави є належне забезпечення нацбезпеки й оборони для відсічі збройної агресії. Зокрема, ідеться про забезпечення потреб сил оборони в озброєнні, техніці, харчуванні тощо.
"Вважаю, що зусилля всіх державних органів та органів місцевого самоврядування мають бути спрямовані на прийняття життєво необхідних рішень, насамперед тих, що наближають перемогу України, тож пропоную закон відхилити", – ідеться у вето президента.
Железняк наголошує, що вето буває технічним (коли є потреба у виправленні) або повним (коли в цілому відхиляють закон). У цьому випадку йдеться про повноцінне вето, тому Раді треба набрати понад 300 голосів, щоб подолати його. Депутат упевнений, що парламенту не вдасться зібрати потрібну кількість.
Контекст:
Законопроєкт №9437 про зміни до держбюджету на 2023 рік, у якому пропонували виділити 573,9 млн грн на завершення будівництва музею Голодомору, Верховна Рада ухвалила 13 липня.
Таке рішення парламентаріїв у воєнний час дуже обурило українське суспільство і стало однією із причин, чому президент ініціював звільнення глави Мінкульту Олександра Ткаченка (міністр вважав необхідним завершення будівництва музею, про що говорив в інтерв'ю "Радіо Свобода"). Рада звільнила Ткаченка 27 липня.
28 липня стало відомо, що Зеленський наклав вето на закон і повернув його в парламент зі своїми пропозиціями.