Зеленський ветував закон про виділення понад 500 млн грн на музей Голодомору
Цю інформацію відображено в картці відповідного законопроєкту №9437 про зміни до держбюджету на 2023 рік. Там зазначено, що президент повернув ветований закон до парламенту зі своїми пропозиціями.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, необхідність виділення коштів на завершення будівництва музею мотивували зокрема тим, що на цей рік припадають 90-ті роковини Голодомору. Ці гроші планували виділити Міністерству культури та інформаційної політики.
Сам закон Верховна Рада ухвалила 13 липня. Таке рішення парламентаріїв у воєнний час обурило українське суспільство й після цього Зеленський ініціював звільнення глави Мінкульту Олександра Ткаченка (міністр вважав за необхідне завершити будівництво музею, про що говорив в інтерв'ю "Радіо Свобода").
"Музеї, культурні центри, символи, серіали – усе це важливо, але зараз інші пріоритети. Знаходьте позабюджетні кошти. Не державні. Отже, я запропонував главі уряду два кроки. Перший: знайти позабюджетні кошти на проєкти, які зараз дійсно потрібні. У світі є люди, які можуть допомогти. Другий: попросив прем'єр-міністра розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики України", – сказав президент у зверненні 20 липня.
Рада звільнила Ткаченка 27 липня.
Контекст:
Голодомор 1932–1933 років – масовий голод, який спричинив багатомільйонні людські жертви у сільській місцевості на території Української РСР. На сайті музею Голодомору зазначають, що загальна кількість померлих через голод у ті роки сягає 7 млн людей. В Україні Голодомор вважають актом геноциду українського народу, інспірованим урядом СРСР. День пам'яті жертв Голодомору припадає на четверту суботу листопада.
Згідно з даними дослідження, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг" у листопаді 2022 року, 93% українців згодні з тим, що Голодомор 1932–1933 років був геноцидом українського народу.
Геноцидом українців Голодомор визнали вже десятки країн.