Зеленський попросив голову Венеціанської комісії про експертну допомогу для виходу з конституційної кризи
Президент України Володимир Зеленський і голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо обговорили шляхи виходу із кризи, спричиненої рішеннями Конституційного Суду України.
Президент України Володимир Зеленський 20 листопада під час телефонної розмови з головою Венеціанської комісії Джанні Букіккіо обговорив пошук рішення для швидкого та ефективного виходу з кризи, яка виникла в Україні після скасування Конституційним Судом частини положень антикорупційного законодавства. Про це повідомив Офіс президента.
На думку Букіккіо, вирішення конституційної кризи вимагає швидких дій і має базуватися на верховенстві права.
"Потрібно напрацювати механізми, які б назавжди усунули можливість будь-якого впливу на суддів КСУ та вдосконалили процедури ухвалення рішення суддями. Важливо відновити довіру суспільства до конституційного судочинства. Ця довіра наразі повністю зруйнована. Пропоную активізувати роботу щодо пошуку збалансованого комплексного рішення для швидкого та ефективного розв’язання кризи", – сказав Зеленський.
Зеленський звернувся до Венеціанської комісії по експертні роз'яснення того, як уникнути завдання рішенням КСУ незворотної шкоди антикорупційній реформі.
Сторони обговорили необхідність напрацювання законопроєктів із відновлення покарання за подання недостовірної інформації в деклараціях, забезпечення повноцінної роботи Національного агентства з питань запобігання корупції та Національного антикорупційного бюро, зазначили у пресслужбі.
Президент України і голова Венеціанської комісії також обговорили судову реформу, зокрема механізм добору суддів та Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
Конституційний Суд України 27 жовтня 2020 року скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
НАЗК у зв'язку з рішенням КСУ 28 жовтня закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства Олександр Новіков назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Голова КСУ Олександр Тупицький заявляв, що НАЗК спеціально "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко сказав, що рішення суду не передбачало необхідності закривати реєстр.
29 жовтня після засідання РНБО на виконання розпорядження Кабміну НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
Того самого дня Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонує визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень весь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства. Тупицький заявив, що цей проєкт закону має ознаки конституційного перевороту і суперечить двом статтям Конституції України. Він стверджує, що зміна складу КСУ може призвести до порушення територіальної цілісності України. Він також не відкинув, що стосовно нього можуть вчиняти різні провокації, наприклад, йому можуть підкинути російський паспорт або гроші.
3 листопада Рада закликала 11 суддів КСУ, які голосували за скасування частини антикорупційних норм, піти у відставку. 4 листопада 226 нардепів підписали і передали у КСУ заяву із закликом до суддів добровільно скласти повноваження.