Зеленський про членство в НАТО: Упевнений, що зрадницької позиції не буде від Байдена і Шольца. Не обміняємо будь-який статус на території, навіть якщо це село, в якому живе один дід

Зеленський: Ми не віддамо наших територій
Фото: EPA
Україна ніколи не погодиться віддати свої території країні-окупантові РФ. Про це 12 липня під час пресконференції у Вільнюсі на полях саміту НАТО заявив президент України Володимир Зеленський. Відеозапис заходу опубліковано у Facebook ОПУ.

Представник ЗМІ під час запитання Зеленському зазначив, що серед країн – членів Альянсу США і ФРН мали найсильнішу позицію проти надання Україні в комюніке саміту конкретних часових меж на її шляху до членства в НАТО. Президента запитали, чи не хвилюється, що якісь західні столиці готуються до сценарію, коли членство нібито можуть використати в переговорах із країною-окупантом РФ.

"Я впевнений, що зрадницької позиції не буде від [президента США Джо] Байдена і [канцлера ФРН Олафа] Шольца… При цьому я повинен сказати, що ми ніколи не обміняємо будь-який статус на будь-які наші території. Навіть якщо це буде одне село, у якому живе один дід, – відповів Зеленський. – Ми не віддамо наших територій. І ніколи не будемо міняти на будь-який заморожений конфлікт. Цього ніколи не буде. Мою позицію чітко знають наші партнери".

Зеленський ще до публікації комюніке заявляв у Twitter, що "безпрецедентно й абсурдно, коли немає жодних часових рамок і для запрошення, і для членства України і коли натомість додається якесь дивне формулювання про "умови" навіть для запрошення України".

За словами Зеленського, це "схоже на те, що немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу".

"А значить, залишається можливість торгуватися членством України в НАТО – у переговорах із Росією. А для Росії це означає мотивацію й надалі продовжувати свій терор. Невизначеність – це слабкість", – наголосив президент.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.

Зеленський зазначав, що потрібен чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства й безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.

Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни із 31, яка є членом блоку.

У підсумковому комюніке саміту НАТО, опублікованому 11 липня, ідеться, що Україні для вступу в НАТО вже не потрібен ПДЧ, але поки що в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – зазначають у комюніке.