Зеленський про очікування від саміту НАТО: Немає остаточного результату, який може бути у Вільнюсі

Україна на саміті НАТО в Литві хотіла б отримати запрошення в Альянс, зазначав Зеленський 6 липня
Скріншот: Офіс президента України / Facebook
Україна продовжує роботу, щоб мати результат на саміті НАТО у Вільнюсі, який проводитимуть 11–12 липня. Про це 7 липня у Братиславі на спільній пресконференції із президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою заявив глава Української держави Володимир Зеленський. Відеозапис опубліковано у Facebook ОПУ.

Напередодні, 6 липня, у Празі, Зеленський на спільній пресконференції із президентом Чехії Петром Павелом казав, що Україна на саміті НАТО в Литві хотіла б отримати запрошення в Альянс.

У президента України запитали на пресконференції у Словаччині, чи образить його сценарій, за якого Києву не нададуть запрошення в Альянс на саміті НАТО.

"Ми працюємо над результатом у НАТО. Це дуже непроста, складна робота… Що б там не було, ми точно будемо боротися, і від цього [рішення] це не залежить. Але я вважаю, що Альянс – єдність (і в цьому сила Альянсу) – може максимально мотивувати й підтримати українців, перш за все тих, хто бореться на полі бою. І тому так потрібен цей результат. Але в будь-якому випадку ми ще працюємо. Немає остаточного результату, який може бути у Вільнюсі", – відповів Зеленський.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив 7 липня, що на саміті лідерів Альянсу у Вільнюсі погодять пакет із трьох елементів, метою якого є зближення України з НАТО.

"Я очікую, що лідери союзників підтвердять, що Україна стане членом НАТО. І поєднаються в питанні про те, як наблизити Україну до цієї мети", – сказав генсек.

За словами Столтенберга, Зеленський приєднається до саміту для участі в першому засіданні нової ради Україна – НАТО.

Зеленський прибув до Словаччини 7 липня після візитів до Болгарії та Чехії напередодні.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога, і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.

1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства й безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.

Майбутній вступ України в НАТО підтримує 22 країни із 31, які є членами блоку, повідомили в Офісі президента України 6 липня.