Зеленський про РНБО: Орган запрацював потужно, олігархи бояться

Зеленський: Якщо ти зрадник, ми будемо знати, де твоє місце
Фото: Офіс Президента України / Facebook

Президент України Володимир Зеленський 2 жовтня позитивно оцінив роботу Ради національної безпеки і оборони. Про це повідомила пресслужба партії "Слуга народу" у Facebook.

"Важливо, що в нас з'явилася РНБО, цей орган запрацював потужно. Різні фінансові групи, олігархи, державні зрадники бояться, кожен щодня відчуває тиск. І люди оцінили це, суспільство повірило. Якщо ти зрадник, ми будемо знати, де твоє місце", – додав Зеленський.

Контекст:

Секретар РНБО Олексій Данілов 17 вересня говорив про готовність системи моніторингу олігархів в Україні. Вона працює з відкритими документами, документами для службового користування і з документами, які мають гриф "секретно".

Верховна Рада ухвалила закон про деолігархізацію в першому читанні на позачерговому засіданні 1 липня. За проголосувало 275 нардепів за мінімально необхідних 226 голосів. Партія "Слуга народу" анонсувала не менше ніж сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.

Згідно з проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознакбере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме Рада національної безпеки і оборони – йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, чиновники муситимуть повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.

2 вересня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.

Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) прийняла до розгляду звернення спікера ВР Дмитра Разумкова з проханням оцінити законопроєкт про олігархів.

У комісії заявляли, що підготують висновок щодо законопроєкту Зеленського про олігархів у середині грудня. Також у Венеціанській комісії наполягали, що Рада не має розглядати законопроєкт про олігархів у другому читанні, доки не буде готовий її висновок, оскільки це буде "вкрай негативним сигналом" західним партнерам.

28 вересня депутати з фракції "Європейська солідарність" подали заяви про ймовірне скоєння кримінального злочину під час голосування за закон про деолігархізацію.