Зеленський прокоментував, "правильно або неправильно" всі зрозуміли слова Пристайка про прагнення України вступити в НАТО
Про це повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
У коментарі BBC Radio 5 Live, опублікованому 14 лютого, Пристайко заявив, що на тлі ймовірного нового вторгнення Росії, погроз та шантажу Україна "могла б" розглянути варіант не вступати до НАТО, намагаючись виявити гнучкість і знайти найкращий вихід із ситуації. Він підкреслив, що в цьому випадку Україна залишиться незахищеною, бо всі держави – сусіди Росії вже є членами НАТО, тому вступ України до Альянсу насправді не надто змінить ситуацію з безпекою для РФ.
У МЗС України наголосили, що слова Пристайка "вирвали з контексту", і додали, що заради миру та збереження життів Україна готова йти "на будь-які формати діалогів із країнами та міжнародними організаціями". Сам Пристайко потім уточнив: Україна готова на компроміси, але вони "лежать не у сфері НАТО, а у Мінських домовленостях".
Зеленський у відповідь на запитання щодо заяви посла нагадав, що курс на членство в НАТО закріплено у Конституції України.
"Крім того, що це є бажанням нашої держави, крім того, що є війна на сході, ми розуміємо, що членства в НАТО ми б хотіли. Це було б забезпечення нашої безпеки і територіальної цілісності. Що стосується заяви нашого посла – відповідь Міністерства закордонних справ була офіційна, правильна, виважена, предметна. Що стосується того, чи правильно ми всі зрозуміли пана Пристайка, або неправильно – дивіться, в тому, що він сказав, треба звернути увагу на багато деталей. Я думаю, що сьогодні багато журналістів і багато лідерів справді трішечки натякають Україні, що можна, скажімо так, не ризикувати і не піднімати постійно питання щодо майбутнього членства в Альянсі. Тому що ці загрози пов'язані з реакцією Російської Федерації. Мені здається, що ніхто цього не приховує. І мені здається, ми повинні бути відвертими", – заявив Зеленський.
Він наголосив, що рішення залежить від України.
"Але питання в іншому. Цей шлях [у НАТО] – скільки Україна повинна йти по цьому шляху, з ким вона буде йти, хто буде друзями, партнерами і підтримуватиме нашу державу на цьому шляху? А може, дійсно питання відкритих дверей – це для нас така історія, як мрія, такий сигнал, куди ми йдемо. А коли там будемо – ніхто не знає. Не тільки Україна, а навіть деякі члени НАТО. Тому ми повинні рухатися тим шляхом, який ми обрали. Все одно на цьому шляху найголовніше, щоб наша армія була потужна. А куди цей шлях доведе і коли – подивимося", – додав президент.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої у 2015 році, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначено, що Альянс підтримує входження України до НАТО.
Президент США Джо Байден говорив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України до НАТО. Водночас, відповідаючи на запитання, чи отримає Україна план дій для членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба говорив у липні, що Україна хоче одержати від НАТО конкретну інформацію щодо перспектив приєднання до Альянсу. "Якщо Росія є причиною, не кажіть нам, що це через брак реформ", – наголошував міністр.
10 грудня на тлі нарощування Росією чисельності військ біля кордону з Україною та на окупованих територіях міністерство закордонних справ РФ опублікувало заяву, в якій Росія висунула вимогу до Північноатлантичного альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відхилив цю вимогу. "Відносини НАТО з Україною вирішуватимуть 30 союзників по НАТО та Україна – і ніхто інший", – наголосив він.