Зеленський публічно підписав закон, який "докорінно змінює землевпорядкування України"
Говорячи про процес ухвалення необхідних для земельної реформи законодавчих актів, Зеленський зазначив, що у квітні – травні Верховна Рада, "подолавши шалений опір і тисячі правок законодавчого спаму від окремих політичних партій", проголосувала за останні "ключові закони, необхідні для повноцінного старту прозорого ринку землі".
"Це [законопроєкт] №2195, який вводить електронні аукціони з продажу землі. Це гарантія наповнення місцевих бюджетів, можливість кожного українця взяти участь в аукціоні, а також [законопроєкт] №2194, який докорінно змінює землевпорядкування нашої держави і який називають земельною конституцією. Це закон, який забирає у кабінетного чиновника функцію оформляти право на землю, яку він ніколи навіть у своєму житті не бачив, і остаточно повертає громадам право розпоряджатися своїми землями. Закон, який чітко закріплює, що купувати і продавати землю можуть виключно українці", – сказав президент.
Після цього він підписав відповідний закон і показав його публіці.
Контекст:
У березні 2020 року в Україні ухвалили закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до закону, ринок землі в Україні має запрацювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати лише громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, з 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше як 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державних та комунальних земель сільськогосподарського призначення не продаватимуть.
Для завершення земельної реформи Раді необхідно було ухвалити ще два законопроєкти. Перший – №2194 – Рада ухвалила у другому читанні й у цілому з техніко-юридичними правками 28 квітня. Він, зокрема, дозволяє передавати землі державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність і скасовує вимоги щодо цільового використання земель сільськогосподарського призначення. Поправки до нього розглядали з початку березня.
Наступним на порядку денному парламенту був проєкт №2195, який регулює проведення електронних аукціонів із продажу землі. Його ухвалили 18 травня.
5 січня 2021 року міністр аграрної політики і продовольства України Роман Лещенко заявив, що протягом найближчих трьох років в Україні проведуть референдум про продаж землі іноземцям.
Згідно з опитуванням, проведеним наприкінці квітня Соціологічною групою "Рейтинг", 77% українців переконані, що питання введення у країні ринку сільськогосподарських земель мають розглядати на всеукраїнському референдумі.