Зеленський: "Русский язык" – не власність Росії

Зеленський: Напруження викликає все, що пов'язане з Росією
Фото: president.gov.ua

Російська мова не є власністю Росії, а в Україні мовне питання – це чиста політика. Про це сказав президент України Володимир Зеленський 13 липня на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Гуманітарна політика", передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Ми знаходимося в такій складній ситуації, у війні. Ми розуміємо, яке напруження викликає все, що пов'язане з Росією і російською мовою. Хоча я вважаю, що "русский язык" – не власність Росії", – сказав президент.

Президент навів особистий приклад про суперечку в Дніпропетровській області з людьми, які говорили, що "україномовні воювали з русскоговорящими".

За його словами, на мовному питанні маніпулює Російська Федерація.

"Росія постійно шукає, де там хтось наїхав на російську мову, як би це підсвітити, підкреслити, ще раз натякнути про розкол в Україні, що тут не війна, а громадянська війна. Про захист російськомовних. У таких речах треба бути дуже обережними", – заявив Зеленський.

Контекст:

Згідно з Конституцією, в Україні одна державна мова – українська. Держава гарантує вільне використання російської та інших мов національних меншин.

У 2012 році в Україні було ухвалено закон "Про засади державної мовної політики" (відомий як закон Колесніченка – Ківалова), який суттєво розширював використання недержавних мов у країні.

У період дії закону статусу регіональної російська мова набула, за даними "Обозревателя", у дев'яти областях – Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській, Миколаївській, Одеській, а також у Севастополі та АР Крим.

23 лютого 2014 року Верховна Рада скасувала закон Колесніченка – Ківалова, а 2018 року Конституційний Суд України постановив, що ухвалення цього закону не відповідало процедурі розгляду законопроєктів Верховною Радою.

З лютого 2014 року органи місцевого самоврядування почали скасовувати рішення про статус російської мови як регіональної.

Згідно з опитуванням, яке в лютому цього року провели Київський міжнародний інститут соціології та соціологічна компанія SOCIS, 52,7% громадян України вдома розмовляють українською мовою, 23,5% – російською, 22,5% – двома цими мовами, 1,2% – іншою мовою.