Зеленський у Молдові заявив фон дер Ляєн, що Україна наблизилася до виконання рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів щодо вступу до ЄС
Про це Зеленський розповів у Twitter.
"Обговорили конкретні шляхи реалізації української формули миру й консолідацію світової підтримки мирної ініціативи України. Також підняли тему безпекових гарантій, які наша країна прагне отримати перед набуттям повноправного членства в НАТО. Крім того, наголосив на необхідності безумовного зняття експортних обмежень на українську аграрну продукцію", – написав президент.
Зеленський у розмові з фон дер Ляєн зазначив, що Україна наблизилася до виконання рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів щодо вступу до ЄС і очікує надання в червні проміжної оцінки прогресу на шляху до євроінтеграції, цитує президента пресцентр ОПУ.
Зеленський 1 червня прибув із візитом до Молдови. Глава держави провів зустріч із президенткою країни Маєю Санду.
Після цього Зеленський узяв участь у саміті Європейської політичної спільноти. Виступаючи на заході, глава держави зазначив, що на саміті НАТО у Вільнюсі потрібне чітке запрошення України до членства, восени – позитивне рішення щодо вступу в ЄС.
За словами Зеленського, швидкість формування "коаліції Patriots" і "коаліції сучасних винищувачів" буквально прискорює мир в Україні.
Контекст:
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія й Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидата.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив 27 квітня 2023 року, що Україна "виконала всі сім рекомендацій Єврокомісії", які їй дали після досягнення статусу кандидата. "Ми виконуємо всі реформи, необхідні для вступу до Євросоюзу", – запевнив глава Кабміну. Шмигаль додав, що Україна готова до процедури переговорів наприкінці 2023 року.
10 травня віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина закликала Раду ухвалити низку законопроєктів для виконання рекомендацій Єврокомісії до надання її оцінки.
Вона зазначала, що до кінця травня буде завершено всі оцінкові процеси щодо виконання Україною семи рекомендацій Єврокомісії, а сам проміжний звіт оприлюднять у червні.