Зеленський вимагає від суддів КСУ пояснити свої останні рішення – Офіс президента
Президент України Володимир Зеленський упевнений, що від чіткої відповіді суддів Конституційного Суду щодо рішень про декларування залежить подальший розвиток подій – продовжиться ескалація чи кризу буде вирішено швидко, розповів радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.
Президент України Володимир Зеленський очікує від суддів Конституційного Суду України пояснень щодо причин ухвалення рішень стосовно електронного декларування. Про це в коментарі НВ повідомив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.
"Ще вчора Володимир Олександрович буквально вимагав від представників суду виразно пояснити, чим вони керувалися при прийнятті таких спірних рішень. Чому ці рішення, особливо в частині обов'язкового декларування доходів високопоставленими чиновниками, наносять суттєві удари по всій нашій антикорупційній архітектурі країни і ставлять нас у двозначне становище на міжнародній арені. Від чіткої відповіді суддів КС залежить подальший розвиток подій, чи продовжиться ескалація, або криза буде вирішена швидко й ефективно", – зауважив він.
Подоляк також заявив, що останні рішення Конституційного Суду є неприйнятними.
"Швидше потрібно говорити про те, що Конституційний Суд вирішив самостійно перевірити новий суспільний договір у країні, який передбачає нульову терпимість до будь-яких непрозорих форматів у державному управлінні. І повернути нас до старих часів, коли топкорупція домінувала в державі", – зауважив він.
Радник глави ОПУ додав, що у Зеленського є ціла низка інструментів, які дадуть змогу конфліктну ситуацію повернути в нормальне русло.
"Серед них – спеціальне засідання РНБО, яке цілком може дати належну політико-правову оцінку позиції КС. Із виробленням подальших рекомендацій усім органам виконавчої влади. Більш жорсткий інструмент – спеціальне засідання Верховної Ради, на якому потрібно буде заслухати суддів КС, щоб зрозуміти їхню мотивацію", – зауважив Подоляк.
27 жовтня Конституційний Суд скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
Національне агентство з питань запобігання корупції у зв'язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Глава агентства назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи". НАЗК заявило, що реєстр електронних декларацій не працюватиме доти, доки Верховна Рада не ухвалить нового закону, який надасть НАЗК можливість відкривати таку інформацію.
У НАЗК вважають, що судді КСУ ухвалили рішення про неконституційність кримінальної відповідальності за недостовірне декларування у власних інтересах, оскільки в деклараціях двох із них агентство раніше виявило ознаки подання неправдивої інформації.
Крім того, унаслідок блокування доступу НАЗК до державних реєстрів Нацагентство не може провести спеціальну перевірку декларацій кандидатів на керівні посади в держорганах, отже, неможливо призначити на свої посади переможців місцевих виборів, заявили в НАЗК.