Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо діяльності релігійних організацій в Україні й персональних санкцій
Указ президента України №820/2022 від 1 грудня опубліковано на сайті глави держави. Він набирає чинності з дня опублікування.
Напередодні у вечірньому зверненні Зеленський повідомив, що відбулося засідання РНБО щодо зв'язків релігійних організацій із РФ, рішення стосувалися УПЦ МП і Києво-Печерської лаври. "Цими та іншими рішеннями ми гарантуємо духовну незалежність України", – заявив президент. Він також анонсував введення персональних санкцій за підривну діяльність російських спецслужб у релігійному середовищі України.
Згідно з рішенням РНБО, опублікованим в указі, Кабміну доручено внести у двомісячний строк на розгляд Верховної Ради законопроєкт про неможливість діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу у РФ. Законопроєкт має відповідати нормам міжнародного права у сфері свободи совісті й зобов'язанням України у зв'язку зі вступом до Ради Європи.
Також уряду доручено невідкладно вирішити питання віднесення Державної служби України з етнополітики та свободи совісті до центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує й координує безпосередньо Кабінет Міністрів, а також вирішити питання функціонального підпорядкування Держслужбі з етнополітики структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, до повноважень яких належать реалізації права на свободу совісті й віросповідання, діяльності релігійних організацій.
Окрім того, Кабміну необхідно забезпечити у двомісячний строк перевірку наявності правових підстав і дотримання умов використання релігійними організаціями майна, розташованого на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.
РНБО також доручила Державній службі з етнополітики у двомісячний строк провести релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української православної церкви на наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом, за потреби вжити передбачених законом заходів.
Окрім цього, РНБО підтримала внесені СБУ пропозиції щодо введення персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів і застосувала санкції щодо фізичних осіб.
"Застосувати персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до фізичних осіб згідно з додатком", – ідеться у документі, але списку осіб, до яких застосовують санкції, на сайті Офісу президента не опубліковано.
Контекст:
УПЦ МП – частина Російської православної церкви (РПЦ), вона офіційно має статус "самоврядної церкви із правами широкої автономії".
На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) й висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".
12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому показано, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври і співали про "звон над Россией" та "пробуждение матушки Руси". СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом інциденту.
Після цього інциденту Служба безпеки Україна провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі (там виявили громадян РФ із військовими квитками СРСР, "проросійську літературу, яку використовують під час навчання в семінарії та парафіяльних школах, зокрема для пропаганди "русского мира", та великі суми грошей готівкою) і в низці єпархій УПЦ МП.
За результатами соцопитування Київського міжнародного інституту соціології, опублікованого 5 серпня, в Україні 72% громадян вважають себе православними. Більшість зараховує себе до Православної церкви України, проголошеної 2018 року.