Відбулося засідання РНБО щодо зв'язків релігійних організацій із РФ, рішення стосувалися УПЦ МП та Києво-Печерської лаври, повідомив Зеленський

РНБО доручила Кабміну внести на розгляд Ради законопроєкт про неможливість діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із РФ, сказав Зеленський
Фото: president.gov.ua
1 грудня відбулося засідання Ради національної безпеки і оборони України, на ньому розглядали питання щодо діяльності релігійних організацій в Україні. Про це у своєму зверненні повідомив президент України Володимир Зеленський. Текст наводить його пресслужба.

Президент розпочав своє звернення зі згадки про всеукраїнський референдум про незалежність України, який відбувся 31 рік тому.

"Наше прагнення жити вільно, яке було висловлене 24 серпня й підтверджене 1 грудня, не зламати. Українці більше ніколи не будуть камінчиками якихось там імперій. Ми вже вибороли це й забезпечимо для нашої держави всю повноту незалежності. Забезпечимо, зокрема, духовну незалежність. Ми ніколи й нікому не дозволимо будувати імперію всередині української душі", – заявив він.

Зеленський розповів, що на засіданні РНБО розглянули "численні факти зв'язків окремих релігійних кіл в Україні" з державою-агресором – Росією.

"На жаль, навіть російський терор і повномасштабна війна не переконали деяких діячів у тому, що варто подолати спокусу зла. Що ж, маємо створити такі умови, коли будь-які залежні від держави-агресора діячі не матимуть жодної можливості маніпулювати українцями й послаблювати Україну зсередини", – продовжив він.

На засіданні, як розповів Зеленський, РНБО доручила:

  • Кабінету Міністрів – внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про неможливість діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій;
  • Державній службі з етнополітики та свободи совісті – забезпечити проведення релігієзнавчої експертизи статуту про управління УПЦ на наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом та за потреби – вжити передбачених законом заходів.

Також, за словами Зеленського, Кабміну доручено забезпечити перевірку "наявності правових підстав та дотримання умов користування релігійними організаціями" майном, яке розташоване на території Києво-Печерської лаври.

Окрім того, як сказав президент, Державна служба з етнополітики та свободи совісті потребує підвищення статусу й посилення можливостей, тому її буде реформовано.

"Цими та іншими рішеннями ми гарантуємо Україні духовну незалежність. Хочу підкреслити: у 1991 році наша держава стала саме на законний і демократичний шлях. Цим шляхом ми й будемо йти далі. Лише правові кроки. Виважені рішення. І національні інтереси", – додав він і анонсував введення санкцій за підривну діяльність російських спецслужб у релігійному середовищі України.

Контекст:

УПЦ МП частина Російської православної церкви (РПЦ), вона офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".

На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) та висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".

12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому показано, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври і співали про "звон над Россией" та "пробуждение матушки Руси". СБУ відкрила кримінальне провадження за цим фактом.

Після цього інциденту Служба безпеки Україна провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі (там виявили громадян РФ із військовими квитками СРСР, "проросійську літературу, яку використовують під час навчання в семінарії та парафіяльних школах, зокрема для пропаганди "русского мира", та великі суми грошей готівкою) і в низці єпархій УПЦ МП.

За підсумками соцопитування Київського міжнародного інституту соціології, опублікованого 5 серпня, в Україні 72% громадян вважають себе православними. До того ж більшість зараховує себе до Православної церкви України, проголошеної 2018 року.