Зеленський ввів у дію санкції проти Фірташа, Фукса і 55 російських банків
Санкції введено проти трьох людей – двох засновників "Севастопольского морского банка" Олександра Анненкова і Лідії Анненкової, а також проти уродженця Сімферополя, судового пристава так званого управління Федеральної служби судових приставів в окупованому Криму Романа Святого.
Під санкціями опинилося 55 російських банків, які діють на тимчасово окупованих територіях Донбасу й у Криму. До списку банків увійшли: "Сбербанк России", "Московский областной банк", "Индустриальный сберегательный банк", "Банк "Содействие общественным инициативам", так званий "Державний банк "ЛНР", "Газпромбанк", ідеться в додатку до документа.
За рішенням РНБО, щодо цих банківських установ було застосовано такі обмеження: блокування активів; заборона надавати кредити, позики, фінансову допомогу, гарантії; заборона кредитування через купівлю цінних паперів; заборона придбання цінних паперів.
Іншим указом №266/2021 Зеленський підтримав пропозиції щодо санкцій проти українського бізнесмена Дмитра Фірташа і російсько-українського бізнесмена Павла Фукса.
Контекст:
Навесні 2017 року за рішенням Ради нацбезпеки України проти ПАТ "Сбербанк" запровадили санкції у зв'язку з російською агресією. У березні 2018 року президент України Петро Порошенко продовжив санкції ще на рік. Банк не може виводити кошти за межі країни, а держструктурам заборонено розміщувати гроші на його рахунках.
У березні 2018-го п'ятий президент України Петро Порошенко продовжив санкції ще на рік, а 19 березня 2019 року підписав указ №82 про продовження санкцій проти "Сбербанка" і "Промінвестбанку", оскільки тільки вони зі списку санкцій залишилися на ринку. Санкції ввели на два роки.
19 березня 2021 року Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про продовження санкцій проти "Сбербанка" і "Промінвестбанку".
РНБО вирішила ввести санкції проти російського бізнесмена Павла Фукса і Фірташа 18 червня. Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Фірташ бере участь у титановому бізнесі й постачає сировину на військові підприємства Росії.
Фірташ живе в Австрії. Він один із найбагатших людей в Україні, за версією "Forbes Україна", бізнесмен на 25-му місці зі статками $420 млн. Його затримали 12 березня 2014 року у Відні за запитом Федерального бюро розслідувань США. У Штатах бізнесмена підозрюють у підкупі індійської влади для отримання ліцензії на розроблення родовищ титану. 25 червня 2019 року Верховний суд Австрії дозволив екстрадицію українського бізнесмена у США. Адвокат Фірташа заявив, що той "категорично заперечує звинувачення РНБО".
Фукс народився в Харкові, тривалий час прожив у Росії, де й заробив свій капітал. Був другом мера Харкова Геннадія Кернеса. "Forbes Україна" оцінює статки Фукса у $165 млн, він посідає 67-ме місце серед 100 найбагатших українців. Пізніше Фукс заявив, що із 2017 року не має російського громадянства.