Зеленський закликав партнерів "попрацювати з Берліном" заради ясності щодо запрошення України в НАТО

Зеленський: Деяких лідерів запитують про запрошення України до НАТО, а вони відповідають про членство. Це несправедливо. Це просто спосіб сказати "ні"
Фото: president.gov.ua

Україні потрібна геополітична ясність, однак деякі лідери говорять про запрошення в НАТО так, ніби йдеться одразу про членство в Альянсі. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 28 жовтня у виступі на саміті Україна – Північна Європа, текст промови оприлюднив Офіс президента. 

"Принципи завжди означають ясність – розуміння, у що ви вірите, дотримання обіцянок і впевненість у тому, що вашим словам можна довіряти. Україні вже давно кажуть, що ми маємо такі самі права, як і будь-яка інша демократична держава в Європі. Але чи справді це так? Ми не говоримо про членство України в НАТО зараз, під час війни. Ми говоримо лише про запрошення приєднатися до НАТО – політичне рішення, яке забезпечило б геополітичну ясність для України й усієї Європи і, звісно, посилило б наші дипломатичні позиції щодо Росії, коли настане час і відбудеться другий саміт миру", – зазначив Зеленський. 

Він підкреслив, що цілком очевидно, чому запрошення в НАТО не рівнозначне повноправному членству в Альянсі.

"Однак деякі лідери говорять про це так, ніби це одне й те саме. Їх запитують про запрошення, а вони відповідають про членство. Це несправедливо. Це просто спосіб сказати "ні", – додав президент України. 

Україна заслуговує на чесну відповідь, підкреслив він і закликав країни Північної Європи "підтримати цю прозорість".

"Будь ласка, попрацюйте з партнерами по всій Європі – особливо в Берліні, – щоб ми могли спільно досягти цієї геополітичної ясності. Коли Україна отримає запрошення в НАТО, це стане нездоланною захисною стіною від імперських амбіцій Росії. Росія має припинити свою агресивну поведінку, і це починається з відмови від своїх амбіцій щодо України", – підсумував Зеленський. 

У Рейк'явіку 28 жовтня відбувся четвертий саміт Україна – Північна Європа. Зеленський прибув туди сьогодні вдень, це перший його офіційний візит до Ісландії. В саміті, крім України й Ісландії, беруть участь Данія, Норвегія, Фінляндія і Швеція.

За підсумками саміту ухвалили заяву, у якій лідери країн Північної Європи підтвердили підтримку України, заявили про зацікавленість у розвитку співпраці з оборонною промисловістю України і підтримали план перемоги, який представив Зеленський.

Контекст:

Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам й у Верховній Раді. Він містить п'ять пунктів, перший і, за словами Зеленського, вирішальний – це запрошення України в НАТО

Генсек НАТО Марк Рютте сказав 16 жовтня, що в Альянсі взяли до уваги цей план і будуть його обговорювати. У Білому домі заявили про підтримку плану. Франція також підтримала план. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, за даними Bild, розкритикував документ.

19 жовтня Le Monde написала, що США вже не мають принципових заперечень проти запрошення України в НАТО. Зеленський 21 жовтня повідомив, що Україна зараз бачить консенсус більшості країн НАТО щодо ситуації із запрошенням, але є "стримана позиція" кількох членів Альянсу. "Щодо реакції Німеччини, на нашу думку, загалом на сьогодні ситуація в більшості залежить від Сполучених Штатів. Вважаємо, що в них іде консолідація їхніх думок щодо НАТО, і це має вплив ще, наприклад, на Угорщину й Словаччину", – зазначив він.

В українському уряді вважають, що в період із жовтня до грудня є вікно для рішень щодо запрошення України в НАТО. "Це дуже потужний стимул для того, щоб, скажімо так, знеохотити ідеологічних союзників Росії об'єднуватися навколо цих альтернативних самітів і альтернативних форматів. Тому що, коли союзники декларують, що Україна так чи інакше буде в НАТО, це чітко дає розуміння, що розмова тепер має бути по-іншому", – підкреслила віцепрем'єрка Ольга Стефанішина.