Зеленський запросив президента Румунії взяти участь у саміті Кримської платформи
Президенти, як пише пресслужба, обмінялися думками про міжнародний порядок денний, "детально обговорили актуальні виклики для регіональної безпеки та подальший розвиток двостороннього діалогу України та Румунії". Також Зеленський і Йоганніс обговорили боротьбу з коронавірусною інфекцією COVID-19 і доступ до вакцин.
"Володимир Зеленський поінформував Клауса Йоганніса про нещодавню ескалацію з боку Росії ситуації уздовж кордонів України та відзначив важливість активнішої підтримки міжнародної спільноти для зниження напруженості на кордоні, яка, втім, не зникла повністю. У цьому зв'язку президент привітав нещодавню спільну заяву лідерів країн групи "Бухарест 9", у якій підтверджується розуміння небезпеки політики Російської Федерації в регіоні Чорного моря", – заявили в Офісі президента.
Також Зеленський поінформував Йоганніса про мілітаризацію Росією окупованого Криму і про погіршення гуманітарної ситуації на півострові. Він запросив президента Румунії до Києва для участі в саміті Кримської платформи та на святкування Дня Незалежності України.
У контексті розмови про євроінтеграцію України Зеленський розповів Йоганнісу про ініціативу щодо підтримки членами ЄС майбутнього членства України в Європейському союзі і закликав Румунію до неї приєднатися.
"Це стане вагомим практичним внеском Румунії, поряд з іншими державами – членами ЄС, у підтримку європейської перспективи Української держави", – заявив він.
Президенти констатували, що 2020 року торговельно-економічне співробітництво між країнами зросло, незважаючи на обмеження, пов'язані з пандемією коронавірусу.
"На думку Володимира Зеленського, активізації економічного співробітництва та зміцнення міжлюдських контактів сприятиме й реалізація запланованих прикордонних інфраструктурних проєктів, зокрема будівництво мосту через річку Тиса", – додали в Офісі президента.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна та більшість держав світу.
Офіційно Кримська платформа почне діяти на саміті, який відбудеться в Києві 23 серпня 2021 року. На ньому планують ухвалити документ під назвою Кримська хартія, який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.
У МЗС РФ Кримську платформу назвали "недружнім щодо Росії кроком" і "посяганням на територіальну цілісність РФ". Кулеба сказав, що через ініціативу у РФ "наростають емоції, іноді навіть істеричні".
Кримську платформу як новий майданчик для переговорів про повернення окупованого Криму до складу України вже підтримало більше ніж 10 країн світу. Запрошення взяти участь у саміті прийняли президент Польщі Анджей Дуда і президент Латвії Егілс Левітс.