Зеркаль: Перед президентськими виборами у РФ програш "Газпрому" "Нафтогазу" – це ляпас
Не дивно, що "Газпром" розірвав контракти з "Нафтогазом" саме зараз, за два тижні до виборів президента РФ. Таку думку висловила заступник глави МЗС України Олена Зеркаль.
Основною причиною заяв російської компанії "Газпром" про розірвання контрактів із "Нафтогазом України" на постачання і транзит газу є наближення виборів президента РФ. Таку думку в ефірі програми "Свобода слова" на телеканалі ICTV висловила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.
"18 березня в Росії мають відбутися вибори. І програш "Газпрому" українській компанії сприймається як ляпас. Тому відразу була дуже емоційна реакція. Думаю, ні в кого не має виникнути питань, чому ця реакція була саме такою", – зазначила вона.
Навіть у Росії розуміють, що розгляд Стокгольмським арбітражем подання про розірвання контрактів займе дуже багато часу – щонайменше до закінчення терміну дії цих контрактів, додала Зеркаль.
28 лютого Стокгольмський арбітраж зобов'язав російський "Газпром" виплатити НАК "Нафтогаз України" $4,63 млрд за недопостачання узгоджених обсягів газу для транзиту. Унаслідок двох арбітражних спорів між компаніями і з урахуванням задоволених вимог російської сторони "Газпром" повинен доплатити НАК $2,56 млрд.
1 березня стало відомо, що "Газпром" отримав гроші від "Нафтогазу України" в рахунок оплати березневих постачань газу, але повернув їх НАК. У російській компанії також заявили, що не постачатимуть газу в Україну. У "Нафтогазі" розцінили це як порушення грудневого рішення Стокгольмського арбітражу щодо контракту на постачання газу і заявили, що мають намір вимагати від "Газпрому" компенсації збитків.
5 березня голова російського "Газпрому" Олексій Міллер повідомив, що російська компанія офіційно надіслала повідомлення в НАК "Нафтогаз України" про початок процедури розірвання контрактів через Стокгольмський арбітраж на постачання газу в Україну і його транзит у країни Євросоюзу.
Комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко підтвердив одержання повідомлень про розірвання контрактів. Він назвав пропозицію росіян про розірвання транзитної угоди неприйнятною, нагадавши, що, згідно з угодою, зверненню в арбітраж повинні передувати переговори сторін протягом 45 днів.