Жданов: Із 2015 року держоборонзамовлення країни провалювали щороку. Військовий бюджет був на рівні проїдання
"Ми на сьогодні не можемо проводити наступальні або контрнаступальні операції через низьке технічне оснащення Збройних сил України, через крайній дефіцит щодо деяких питань постачання", – сказав Жданов.
Гордон запитав, у чому проблема, що українська армія має низьке оснащення.
"Озирніться назад і подивіться просто динаміку виконання держоборонзамовлення, починаючи із 2015 року. Ось 2014 рік я не беру, тому що його там практично не було, це була війна, активні бойові дії, а із 2015 року ви побачите, що держоборонзамовлення у нас провалювали щороку", – відповів експерт.
Жданов наголосив, що всі останні роки "військовий бюджет [був] на рівні проїдання".
"Ми на цей військовий бюджет можемо лише утримувати армію, а не переоснащувати її, переозброювати й закуповувати якісь нові зразки зброї. А ті суми збільшення, як гарно було, – щороку на 10%, на 15% збільшували військовий бюджет, але [...] подивіться індекс інфляції та індекс зростання цін, а потім помножте ці індекси на ту суму, на яку збільшують оборонний бюджет. І ви побачите, що вісім років військовий бюджет був абсолютно стабільним, із 5% якого ЗСУ отримували в найкращі часи 2,8% ВВП", – пояснив він.
Експерт погодився з висновком, що "Україна, по суті, до війни не готувалася".
Як приклад, як можна було готуватися, Жданов розповів про створення за три роки в Україні "практично з нуля" комплексу оперативно-тактичних ракет із дальністю запуску 300 км.
"Які були проблеми закупити для Збройних сил України хоча б одну, хоча б дві бригади ракет? [...] Жодних проблем", – вважає він.
Жданов наголосив, що в Україні "чудовий" військово-промисловий комплекс і "чудова школа".
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
У грудні 2021 року міністр оборони України Олексій Резніков повідомляв, що станом на 1 грудня держоборонзамовлення виконано на 85% (на 15,5 млрд грн із запланованих 23,1 млрд), і висловлював надію, що за час, який залишився, кошти будуть "максимально ефективно використані".
3 грудня під час години запитань до уряду у Верховній Раді Резніков пропонував створити у структурі українського оборонного відомства аналог агентства НАТО із забезпечення і закупівель (NSPA).