Южаніна: Програма "Економічний паспорт українця" – це гра з людьми у популізм

Ніна Южаніна: Кошти, які буде спрямовано у Фонд майбутніх поколінь, буде забрано із загального фонду державного бюджету, що, безумовно, призведе до ризику зниження соціальних виплат
Фото: finclub.net

Народна депутатка від "Європейської солідарності", членкиня парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна назвала програму президента Володимира Зеленського "Економічний паспорт українця" популістською і заявила, що через цю програму з держбюджету заберуть мільярди, що може стати причиною зменшення соціальних виплат. Про це політикиня написала 4 січня у своєму Facebook.

"Не маючи ані належного розвитку економіки, ані достатньої кількості природних ресурсів, у Зеленського вирішили вкотре пограти з людьми у популізм. Підкреслюю: кошти, які буде спрямовано у Фонд майбутніх поколінь, буде забрано із загального фонду держбюджету, що однозначно призведе до ризику зменшення соціальних виплат", – зазначила Южаніна.

Нардепка нагадала, що схожі програми реалізують у високо розвинених країнах, зокрема Ірландії, Сінгапурі, Об'єднаних Арабських Еміратах, Австралії та Кувейті, але сума, виплачена на користь дитини, коливається там у межах приблизно $2–3 тис. Вища ця сума лише в ОАЕ, де нафтові та газові ресурси дають змогу накопичити на рахунку громадянина, якому виповниться 18 років, до $100 тис., додала політикиня. В Україні ж за планом президента з 2037 року планують виплачувати дітям по 625 тис. грн – приблизно $23 тис. за нинішнім курсом.

Нардепка звернула увагу на те, що запропонований президентом законопроєкт не гарантує збереження грошей, які накопичуватимуться у Фонді майбутніх поколінь, також прописано можливість банкрутства компаній, які обслуговуватимуть фонд.

"До речі, вартість послуг таких компаній (у тому числі приватних) до 2037 року становитиме майже 35 млрд грн, джерелом фінансування яких буде фонд, тобто фактично це дитячі гроші", – додала Южаніна.

Контекст:

1 грудня на засіданні Верховної Ради президент України Володимир Зеленський анонсував запровадження економічного паспорта українця.

"Ми проголосували закон №5600, який збільшує ренту та плату за використання природних ресурсів України. Ми направимо ці кошти саме на наших дітей... Ця плата за використання наших, українських надр накопичуватиметься на персональних рахунках дітей громадян України. Після досягнення повноліття наші діти зможуть використати ці гроші для здобуття освіти в Україні або купівлі житла в Україні. Завдяки цим законам наші – чи когось – олігархи стануть інвесторами у майбутнє наших дітей. Я їх вітаю", – сказав Зеленський.

За даними голови парламентської фракції "Голос" Ярослава Железняка, 2021 року рента за користування надрами загальнодержавного значення становила 35,2 млрд грн, 2022-го планують, що ця сума становитиме 41 млрд грн. Дітей віком до 14 років у країні 7,5 млн, зазначив нардеп у Telegram.

2 грудня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив, що після запровадження економічного паспорта діти, народжені в Україні, отримуватимуть $10–20 тис. на рахунки від рентних платежів.