"Жорсткий зустрічний удар". В ОП на прикладі шахів пояснили принцип "мир через силу"
Формула "мир через силу" є ідеальною для спілкування з агресорами на кшталт Росії та її нелегітимного президента Володимира Путіна. Про це радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив російському виданню "Медуза" в інтерв'ю, яке опублікували 11 листопада.
Журналіст запитав, що мав на увазі президент України Володимир Зеленський, коли заявив переможцю виборів президента США Дональду Трампу, що цінує його прихильність до підходу "мир через силу".
"Це ідеальна формула спілкування з агресорами. Якщо хтось, порушуючи міжнародне право, ініціював велику війну, його треба покарати. Вести дискусію з людиною, яка переконана у своєму праві вбивати, не можна. Вона не сприймає аргументів – вона веде вуличну бійку. І якщо ви хочете домогтися миру, треба виявити силу", – відповів Подоляк.
Він описав підхід на прикладі шахів.
"Не можна просто сидіти за ефемерною "шахівницею" й вираховувати: "Ось тут ми щось розміняємо, а тут щось отримаємо". Це не працює. На ділі все працює так: у якийсь момент починається велика бійка – і ти завдаєш жорсткого зустрічного удару тому, хто її почав. У цьому випадку – Росії. А от уже після цього ти дістаєш можливість правильно розставити фігури й окреслити агресору правила, за якими ви будете грати", – пояснив Подоляк.
За його словами, "якщо ти не готовий застосовувати силу [на відміну від противника], то дивно потім очікувати, що ти битимешся на шахівниці, а не десь у підворітті".
Контекст:
Тезу про "мир завдяки силі" Зеленський згадував у розмові з Трампом, вітаючи його з перемогою на виборах.
Трамп неодноразово говорив, що в разі обрання його главою держави закінчить війну Росії проти України до інавгурації в січні 2025 року (також він стверджував, що може домовитися про закінчення війни протягом доби). Водночас Трамп ніколи не деталізував свого плану, заявляючи лише, що досягне прямих переговорів між керівництвом РФ та України.
10 вересня під час дебатів між кандидатами у президенти Трамп сказав, що "закінчити війну в Україні – на користь Америці". Його опонентка, кандидатка від демократів Камала Гарріс тоді висловила думку, що Трамп просто планує "здатися".
WSJ із посиланням на три джерела в оточенні Трампа писала, що один із запропонованих йому планів передбачає зобов'язання Києва не вступати в НАТО протягом щонайменше 20 років. Натомість США й далі постачатимуть Україні озброєння для захисту від РФ. Такий договір передбачає фіксацію фактичної лінії фронту і згоду обох сторін на демілітаризовану зону на 800 миль (1287 км) із розміщенням там миротворців, але без участі військових США. Видання наголошувало, що Трамп іще не визначився зі стратегією щодо війни в Україні.