Зниження податків для частини аграріїв та акцизу для електронних сигарет порушує домовленості з ЄС – економіст Пендзин
"Це неправильно. І 14% податку на додану вартість для виробників аграрної сировини – категорично невірно. Якщо б вони дійсно хвилювалися за людей, то вони б знизили податок на додану вартість на кінцеву аграрну продукцію, що дало б можливість знизити ціни для населення. А вони вибірково лише взяли великі агрохолдинги, які виробляють аграрну сировину, – по суті, зерновиків", – вважає експерт.
Він додав, що тютюнові вироби для електронного нагрівання не менш небезпечні, ніж звичайні сигарети, і немає причин знижувати на них акциз.
"По рівню небезпеки айкос нічим не кращий, ніж звичайні сигарети. Тому, власне, і було прийняте рішення, власне, і було воно проведене, що оподаткування айкосів та оподаткування цигарок мають бути ідентичними", – заявив економіст.
Він вважає, що знижені податки для окремих видів продукції означає, що їх лобіювали виробники.
"Я не можу інакше пояснити ці речі. Із моєї точки зору, вони не піддаються нормальному поясненню без будь-яких зауважень. І дійсно нагадують суто лобістські речі, – переконаний Пендзин. – У нас є зобов’язання перед Євросоюзом по неухильному підняттю акцизів, що стосується цигарок. Є чітко прописані норми, щоб кожен рік вартість цигарок зростала на певний відсоток. Тому я вважаю, що це неправильне рішення".
Контекст:
Законопроєкт №3656, що передбачає зниження ставки ПДВ для певних сфер агросектора з 20% до 14% Верховна Рада ухвалила 17 грудня 2020 року. Згідно з документом, ПДВ знижено для виробників сировини – зерна, цукрових буряків, насіння соняшнику, льону та ріпаку. Закон уже підписав президент.
На розгляді Верховної Ради є законопроєкт №4278 "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях)". У документі, який готують до другого читання, передбачено норму про зниження ставки акцизу на тютюновмісну продукцію для пристроїв електронного нагріву до 30%, а не до 50%, як планували раніше.