"Реальна перспектива". Голова Держкосмосу розповів, коли в Україні може з'явитися космічний туризм
"Я думаю, що це реальна перспектива. Але ця перспектива не двох-трьох років. Але в найближчій перспективі до 10 років, я впевнений, що в Україні відповідні проєкти з’являться, і тут дуже важливим є той факт, що ці технології кожен день удосконалюються. Думаю, що вартість такого туризму буде істотно знижуватися. До 2030 року в нас обов’язково буде власний український проєкт, який буде запускати туристів у космос", – заявив він.
Тафтай також прокоментував, чи зможе такий український проєкт конкурувати з іноземними, зокрема – з американськими.
"Це питання знову ж до інвесторів. Чим важливий приватний бізнес і приватні інвестиції – тим, що вони є набагато більш гнучкими, динамічними, у той же час вони дуже чітко оцінюють свій економічний ефект. Тому я впевнений, що якщо це буде приватна ініціатива, то їй буде невигідно намагатися відправити когось за пів мільйона доларів, якщо у США це можна буде зробити дешевше. І плюс однією з таких конкурентних наших переваг завжди була дуже низька вартість у частині космічних технологій, ніж, скажімо, у США. Тому я впевнений, що ми знайдемо правильні технології, правильні методології, щоб для бажаючих туристів були конкурентоспроможні ціни", – сказав голова Держкосмосу.
Контекст:
У 2004 році британський мільярдер Річард Бренсон захопився космічним туризмом і заснував аерокосмічну компанію Virgin Galactic. Вона конкурує в організації комерційних польотів у космос із компанією SpaceX американського мільярдера Ілона Маска і Blue Origin американського мільярдера Джеффа Безоса.
"Ми зараз приблизно в рівному становищі щодо відправлення в космос першого туриста. Переможе той, хто першим зуміє гарантувати безпеку такого польоту", – говорив Бренсон 2018 року.
11 липня 2021 року відбувся перший політ Бренсона – він разом із п'ятьма іншими членами екіпажу суборбітального корабля піднявся на висоту 86 км. NASA і ВПС США визнають польоти космічними за висоти 80 км, зазначали у статті National Geographic.
Його конкурент Безос здійснив перший комерційний політ у космос кораблем New Shepard 20 липня. Він піднявся на висоту 105 км над рівнем моря, подолавши лінію Кармана, яку Міжнародна авіаційна федерація вважає умовною межею між атмосферою Землі та космосом.