Стійкий зв'язок з українським супутником було втрачено, він провів перезавантаження та повертається до штатного режиму – КБ "Південне"
23 січня колишній радник глави Державного космічного агентства України Андрій Колесник заявив у Facebook, що український супутник досі не занесений у базу США, куди автоматично потрапляють усі об'єкти, які виходять у космічний простір. Він припустив, що зв'язок із супутником міг бути втрачений. Після цього низка російських ЗМІ написали, що супутник "загубився".
Як пояснили у КБ "Південне", після запуску апарата з ним було встановлено зв'язок і отримано телеметричну інформацію, яка підтвердила працездатність бортової апаратури.
"Ряд зовнішніх чинників, пов'язаних з особливостями кластерного запуску, не дозволив встановити стійкий зв'язок із космічним апаратом під час критично важливих перших сеансів і забезпечити своєчасну побудову його штатної орієнтації. Орієнтація залишилася такою, коли на робочі поверхні сонячної батареї потрапляє лише відбите від Землі сонячне випромінювання або короткочасне пряме випромінювання під досить малим кутом. Поєднання цих факторів призвело до негативного впливу на енергетичний баланс апарата", – розповіли в бюро.
Однак закладені в космічний апарат алгоритми дали супутникові змогу провести самостійне перезавантаження й відновити свою працездатність у енергоощадному режимі. "За результатами наступних сеансів зв'язку відмов бортової апаратури не виявлено", – наголосили розробники.
За результатами моделювання динаміки руху супутника по орбіті в бюро чекають, що протягом одного-двох місяців просторове становище стане сприятливим для накопичення електроенергії, що дасть змогу привести орієнтацію до штатної.
"Спеціалісти Національного центру управління та випробувань космічних засобів разом із фахівцями ДП "КБ "Південне" забезпечують зв'язок із космічним апаратом та аналізують телеметричну інформацію, готуючись до продовження льотних випробувань", – додали в бюро.
Контекст:
Супутник "Січ-2-30" розробляли з назвою "Січ-2-1", потім його перейменували на "Січ-2-30", оскільки його планували запустити до 30-річчя незалежності України.
Як указано на сайті бюро, цей апарат призначений для отримання цифрових зображень поверхні Землі у видимому та ближньому інфрачервоному діапазонах довжин електромагнітних хвиль, а також для моніторингу параметрів магнітосфери Землі та має роздільну здатність 7 м (на один піксель) за охоплених смуг 45 км.
13 січня український супутник "Січ-2-30" запустили із космодрому на мисі Канаверал у Флориді (США). На орбіту його вивела багаторазова ракета-носій Falcon 9 компанії SpaceX. Це третій за період незалежності та перший за останні 10 років український космічний супутник.
Супутник виконуватиме насамперед цивільні завдання – моніторинг використання земель, рослинності, лісових та водних ресурсів, допомога у ліквідації наслідків стихійних лих та цифровізації економіки. "При цьому він дасть змогу отримувати досить якісні дані про створення інженерних споруд, переміщення військової техніки та кораблів", уточнював глава Державного космічного агентства Володимир Тафтай.
Вартість запуску супутника, за словами глави ДКА, без урахування витрат на адаптер, транспортування та послуг на пусковій базі – $1 млн.
Тафтай говорив у травні 2021 року, що Україна за п'ять років планує створити свій космодром і вивести на орбіту сім супутників.