Асоціація анестезіологів України розкритикувала вітчизняні апарати ШВЛ
Вентиляція мішком Амбу можлива лише на короткий час під час проведення заходів реанімації пацієнта із зупиненням дихання, заявили в Асоціації анестезіологів України.
Асоціація анестезіологів України розкритикувала розробки апаратів штучної вентиляції легенів на базі ручного дихального мішка Амбу. Про це йдеться у відкритому листі асоціації до президента Володимира Зеленського, Верховної Ради і Кабінету Міністрів.
"Останнім часом багато "інженерів" розробляє та закликає до масового виробництва своїх винаходів, які начебто можуть замінити апарати ШВЛ. Апофеозом цієї діяльності стало отримання дозволу на виробництво одного з "апаратів ШВЛ" на базі ручного дихального мішка Амбу. Проте будь-який анестезіолог розуміє, що вентиляція мішком Амбу можлива лише на короткий час при проведенні заходів реанімації пацієнта із зупинкою дихання. Адекватна вентиляція пацієнта неможлива без наявності сучасних режимів із контролем за об'ємом або тиском та синхронізації апарату з пацієнтом", – наголошують у листі.
В асоціації зазначили, що деякі з розробок фахівці називають "апаратами-вбивцями", тому що "більшість із них не відповідає сучасним вимогам і не пристосована для проведення тривалої штучної вентиляції легень".
Анестезіологи вимагають враховувати їхню думку під час ухвалення рішень про закупівлі апаратів ШВЛ, припинити спекуляції на цій темі і безглузду витрату державних коштів, оснащувати відділення анестезіології та інтенсивної терапії якісними апаратами ШВЛ, а також враховувати можливості сервісного обслуговування та навчання лікарів під час вибору виробників і постачальників апаратів ШВЛ.
Державне підприємство "Новатор" із Хмельницького, яке входить у концерн "Укроборонпром", заявило про розробку власного апарата штучної вентиляції легенів.
В інтерв'ю виданню Defense Express 4 травня директор підприємства Олексій Свистунов розповів, що модель базується на розробці Массачусетського політехнічного інституту та ізраїльських науковців. Фахівці "Новатора", за його словами, адаптували розробки під умови серійного виробництва, а також створили програмне забезпечення до нього на основі медичних алгоритмів.
"Основна медична частина нашого апарата ШВЛ – мішок Амбу, який використовується для штучної вентиляції легенів у каретах швидкої допомоги. Медичні настанови щодо алгоритмів роботи були надані швейцарською компанією Hamilton Medical, яка виробляє медичне обладнання світового рівня", – розповів Свистунов.
Підприємство готове випускати до 3 тис. одиниць на добу вартістю до 20 тис. грн кожна.
Апарати ШВЛ використовують для лікування хворих із тяжкою формою коронавірусної інфекції COVID‑19. Одним з ускладнень хвороби є розвиток дихальної недостатності, у цьому випадку може знадобитися штучна вентиляція легенів.
У квітні міністр охорони здоров'я України Максим Степанов повідомив, що впродовж останніх місяців Україна закупила 176 апаратів ШВЛ.
Наприкінці квітня президент України Володимир Зеленський заявив, що МОЗ планує закупити приблизно 200 вітчизняних апаратів ШВЛ (він не уточнював, у якого виробника чи постачальника). На ці цілі уряд виділив 100 млн грн (отже, у Кабміні розраховують купувати апарати приблизно за 500 тис. грн за одиницю).