Екологиня Берзіна: Пожежі – результат безвідповідальності конкретних громадян. Посадіть, нарешті, когось!
Люди, які палять траву, мають дістати кримінальну відповідальність і зі своєї кишені відшкодувати збитки, завдані довкіллю, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" екологиня, президентка Всеукраїнської громадської організації "Жива планета" Світлана Берзіна.
Через пожежі Київ опинився на першому місці у списку найзабрудненіших міст планети. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" сказала екологиня, президентка Всеукраїнської громадської організації "Жива планета" Світлана Берзіна.
"Пожежі – результат безвідповідальності конкретних громадян. У підсумку завдано величезної шкоди: гинуть тварини, ліси, які є нашим спільним природним ресурсом. Два роки всі закликають припинити палити траву, сухостій тощо. Отже, годі говорити. Що зараз може зробити влада? Посадіть, нарешті, когось! Треба, щоб по телевізору та в усіх медіа влада показала реальних людей, які дістали кримінальну відповідальність, заплатили штрафи й відшкодували збитки, завдані довкіллю. Інструментарій для цього є. Люди, які спровокували пожежі, мають платити за відновлення природних ресурсів зі своєї кишені. Якщо хоча б один епізод буде продемонстровано, охочих палити траву стане набагато менше", – заявила Берзіна.
Вона розповіла, що на забруднення повітря в Києві також вплинули пожежі, які тривають навколо столиці.
"Київ сьогодні опинився на першому місці у списку найзабрудненіших міст світу. Це міжнародні дані за результатами космічного моніторингу. Навіть три найбільші промислові міста Китаю опинилися позаду. Про це свідчать комплексні виміри загального забруднення повітря. Оцінюють рівень оксиду азоту, оксиду сірки, так званих дрібно-дисперсних частинок пилу, які утворюються в процесі горіння. Також заміряють продукти горіння – групи фуранів та діоксидів. На мою думку, це пов'язано з тим, що навколо нас пожежі. На ситуацію впливає не зовсім сприятлива погода. Учора була буря, і вітер дув у бік Києва. Повітряні маси змішалися. Усі ці продукти горіння принесло в Київ, і вони тримаються в атмосфері, тому що тепер немає вітру", – пояснила екологиня.
За її словами, така якість повітря може вплинути на імунітет киян і призвести до зростання захворюваності.
"Це дуже небезпечно. Тому що зараз показники забруднення вп'ятеро перевищують максимально допустимий рівень. За нашими вітчизняними нормативами, які набагато лояльніші, ніж у Європі. У групі ризику люди із хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, дихальних шляхів, астмою, алергією, а також діти. Така якість повітря суттєво знижує імунну систему навіть здорової людини, що може вплинути на посилення пандемії", – зазначила Берзіна.
Вона підкреслила, що маски не захищають від смогу.
"Жодні маски не в змозі вирішити цю проблему, тільки професійний респіратор. Тому треба сидіти вдома і не відчиняти вікон. Якщо є кондиціонер, можна вмикати що три години, проганяти й очищати повітря. Але тут треба пам'ятати, що ще багато хто не почистив кондиціонерів після зими. Тому треба бути обережним, інакше використання кондиціонера погіршить ситуацію. Що стосується закликів виїжджати з Києва. Якщо дача в радіусі 100 км, то це ще небезпечніше. Повітря не має бар'єрів. Маси забруднені змішуються і переміщуються у просторі. Ми не знаємо, куди завтра подме вітер. А на дачах люди не можуть сидіти під замком, тобто вони наражатимуться на ще більшу загрозу. Перебування на природі за такого рівня забруднення повітря не дуже добре для здоров'я. Бажано робити вологе прибирання і зволожувати повітря. Якщо немає зволожувача, то поставте на плиту відро, нехай кипить і випаровується. Волога пов'язує дрібнодисперсні частинки, і вони опускаються вниз", – сказала співрозмовниця.
17 квітня Київ очолив рейтинг найзабрудненіших міст світу, який веде IQAir – міжнародна компанія, яка спеціалізується на інформації та технології у сфері якості повітря. Із 16 квітня в місті помітна задимленість і відчувається запах гару.
У Київській міськдержадміністрації заявили, що це пов'язано з пожежами в Житомирській області та Чорнобильській зоні відчуження, а також північно-західним вітром. Водночас влада запевнила, що радіаційний фон у столиці – у межах норми.
17 квітня мер Києва Віталій Кличко поінформував, що пожежу в Чорнобильській зоні відчуження повністю загасили. А директор Укргідрометцентру Микола Кульбіда заявив, що продукти горіння з Чорнобильської зони не могли потрапити до Києва, бо вітер дув в іншому напрямку.