Екзарх Вселенського патріархату: Для визнання ПЦУ Сербською, Польською та Антіохійською церквами знадобиться час
Першими Православну церкву України можуть визнати грецькі церкви та церква Румунії, упевнений екзарх Вселенського патріархату, архієпископ Даниїл Памфільський Української православної церкви у США. Він зазначив, що цей процес може зайняти кілька місяців.
Визнання Православної церкви України деякими іншими православними церквами може зайняти тривалий час. Про це в інтерв'ю "BBC Україна", яке вийшло 11 січня, заявив екзарх Вселенського патріархату, архієпископ Даниїл Памфільський Української православної церкви у США.
На його думку, питання визнання ПЦУ іншими церквами може зайняти кілька місяців.
"Російська православна церква відмовляється визнавати, це зрозуміло. Сербська, Польська та Антіохійська церква – ось ці три структури, для яких потрібен час, щоб опрацювати визнання Православної церкви України. Звичайно, Сербська та Антіохійська церква залежні від РПЦ. Із Польською церквою порозуміння буде знайдене, її риторика зміниться і вона збагне своє історичне місце в лоні Христової церкви та Константинополя", – заявив Даниїл.
Він повідомив, що предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній розіслав предстоятелям православних церков мирні грамоти.
"Теперішні грецькі церкви та румуни будуть одними з перших, а далі вже процес піде... Константинополь буде працювати з [церквами], щоб пояснити, чому потрібно визнати церкву України. Я не передбачаю тут великих проблем. Думаю, і з Сербською та Антіохійською церквами ми знайдемо порозуміння, потрібно лише трохи часу. У тих регіонах створені певні політичні умови, тож потрібен час, щоб із ними попрацювати", – сказав він.
5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його у Стамбулі предстоятелю ПЦУ, митрополиту Київському та всієї України Епіфанію.
Президент України Петро Порошенко опублікував переклад томосу. Згідно з текстом документа, митрополиту Київському не дають права засновувати парафії за межами України, він також має щороку збирати архієрейський собор. Водночас митрополит усієї України дістав місце в диптиху вслід за предстоятелем Православної церкви Чеських земель і Словаччини.
Спікер Російської православної церкви Володимир Легойда назвав томос папером, який не має канонічної чинності.
В Українській православній церкві Московського патріархату заявили, що не будуть проводити богослужіння з ПЦУ.