Епідеміолог: Навіть якщо введуть карантин, українці вже не будуть його дотримуватися
Довіри до влади у громадян України немає, отже, немає сенсу заново вводити карантинні обмеження. Таку думку висловив керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін.
Найближчим часом ситуація з COVID-19 у багатьох регіонах України може стати неконтрольованою, і введення жорсткого карантину цього разу буде безглуздим. Про це в інтерв'ю "Апострофу" сказав кандидат медичних наук, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю, епідеміолог Андрій Александрін.
"Ми бачимо, що на період карантину держава не взяла на себе зобов'язання і системно не відпрацювала заходи щодо профілактики інфекції як у лікувальних закладах, так і в дитячих садках, школах і громадських місцях. Тому ми бачимо, що коронавірус поширюється й надалі. При цьому кількість тестувань стала більшою, тож ми отримуємо більше результатів", – заявив епідеміолог.
Навіть коли у країні діяли тотальні карантинні обмеження, українці їх обходили, констатував Александрін.
"Я вважаю, що навіть якщо карантин [знову] введуть, люди вже не будуть його дотримуватися. Тому що держава просто обдурює населення. Якби ми за два місяці побачили ефективні заходи зі сторони держави, громадяни, можливо, почали б довіряти центральним органам влади. А на сьогодні ми бачимо просто розтринькування грошей із національного бюджету, тому ніякої довіри до влади немає. То й немає сенсу вводити додаткові карантинні заходи", – вважає він.
Єдиним виходом експерт вважає роз'яснювальну кампанію, інакше приріст кількості хворих стане критичним.
"Коли ми на цьому тижні, у вівторок – середу, працювали в Харкові, то побачили, що обласна інфекційна лікарня переповнена більш ніж на 100% хворими на COVID-19. Інфекційне відділення 13-ї лікарні в Харкові також переповнене хворими на коронавірус. У четвер ми працювали в Полтаві – там ще стримують велику захворюваність і непогано відпрацьоване питання на рівні облдержадміністрації, є чітка координація. Де є чіткі дії зі сторони місцевої влади, хворобу вдається стримувати. Але та неконтрольована ситуація, яка вже склалася у Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Рівному, Харкові, дуже скоро стане реальністю в усіх регіонах України", – спрогнозував Александрін.
Перший випадок коронавірусної інфекції в Україні було підтверджено 3 березня, з 12 березня у країні було введено карантин. З 11 травня уряд почав скасовувати суворі обмеження, а 22 травня запровадили так званий адаптивний карантин: регіональній владі надали право послаблювати обмежувальні заходи в разі поліпшення епідемічної ситуації.
Із кінця травня – початку червня в Україні фіксують різке зростання кількості виявлених протягом доби випадків COVID-19. З 11 червня добовий приріст не опускався нижче за 648 випадків, а 26 червня сягнув абсолютного максимуму з початку епідемії – протягом доби діагноз підтвердили у 1109 осіб.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль не відкинув, що в деяких регіонах України можуть знову зупинити громадський транспорт. Влада Києва розглядає можливість повернення до суворих карантинних заходів через зростання захворюваності на COVID-19, заявив 26 червня міський голова Віталій Кличко.
Станом на 27 червня у країні підтверджено понад 42 тис. випадків інфікування (943 протягом останньої доби), 18,7 тис. пацієнтів одужали, 1110 померли.