Філарет хоче провести помісний собор для відновлення УПЦ Київського патріархату – ЗМІ
Почесний патріарх Православної церкви України Філарет закликав священнослужителів не перереєструвати свої парафії на ПЦУ, щоб зберегти Українську православну церкву Київського патріархату, стверджують джерела Cerkvarium.
3 червня почесний патріарх Православної церкви України (ПЦУ) Філарет провів закриту зустріч зі священнослужителями, на якій заявив про намір провести помісний собор для відновлення Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП).
Про це з посиланням на власні джерела повідомило 4 червня видання Cerkvarium.
Видання процитувало деякі висловлювання Філарета, звукозапис яких опинився у розпорядженні Cerkvarium.
"Зараз наше завдання полягає в тому, щоб зберегти Київський патріархат. У якому об′ємі – це не має значення. Але він повинен існувати... У мене до вас прохання одне – не перереєстровувати парафіяльні статути на так звану ПЦУ. Ось зараз на вас буде тиск, щоб ви перереєстровувалися на ПЦУ. А якщо хтось перереєструє на ПЦУ – то виходить із Київського патріархату", – сказав Філарет.
За його словами, це не УПЦ КП відокремлюється від ПЦУ, а навпаки, тому що "Київський патріархат існує вже 30 років".
"Ми збираємося провести помісний собор. І цей помісний собор повинен прийняти рішення про подальше існування Київського патріархату. І Київський патріархат буде існувати і далі законно, тому що Київський патріархат створив помісний собор, а не архієрейський. І ліквідувати його може тільки помісний собор", – стверджує почесний патріарх ПЦУ.
Він заявив, що рішення помісного собору 15 грудня 2018 року про ліквідацію УПЦ КП – "фальшивий документ", і що "ніякого помісного собору не було".
Філарет стверджує, що "Київський патріархат був, є і буде".
Про намір Філарета провести помісний собор УПЦ КП повідомили також джерела ТСН.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
У травні між Філаретом та Епіфанієм виник конфлікт. Почесний патріарх ПЦУ заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію та "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу.
24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає".
Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські і московські сили".
29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнано недійсними. Він зазначив, що Філарет не підготував і не подав документів для перереєстрації Київської єпархії ПЦУ, якою він керує.