Філарет: Цей томос ми не приймаємо, тому що ми не знали його змісту
Почесний патріарх Православної церкви Філарет назвав предстоятеля церкви митрополита Київського Епіфанія слугою вселенського патріарха і висловив думку, що українській церкві не варто переходити з однієї залежності в іншу.
Почесний патріарх Православної церкви України Філарет заявив, що не приймає томосу про автокефалію української церкви, оскільки до отримання не ознайомився з його змістом. Про це він сказав на форумі "За Українську православну церкву! За Київський патріархат!", повідомляє "Громадське".
"Цей томос ми не приймаємо, тому що ми не знали змісту томосу, який нам дали", – зазначив Філарет.
Він підкреслив, що якби знав зміст, 15 грудня 2018 року не голосував би за автокефалію.
Почесний патріарх ПЦУ висловив думку, що українській церкві не варто "переходити з однієї залежності під іншу".
"Московський патріархат служить інтересам Москви, ПЦУ служить грекам. А хто служитиме Україні?" – сказав Філарет.
Як пише "ВВС Україна", на форумі Філарет назвав предстоятеля ПЦУ, митрополита Київського Епіфанія слугою вселенського патріарха.
"Епіфаній – слуга вселенського патріарха. Поставив грека вікарним єпископом, щоб він спостерігав і передавав інформацію вселенському патріарху, щоб передавав вказівки через нього, що робити", – додав Філарет.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
У травні між Філаретом і Епіфанієм виник конфлікт. Почесний патріарх ПЦУ заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу.
24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично й фактично вже немає".
Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські й московські сили".
29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнають недійсними. Він зазначив, що Філарет не підготував і не подав документів для перереєстрації Київської єпархії ПЦУ, якою він керує.