Філарет цитує брехливу пропаганду з російських інформаційних помиєнь – ПЦУ
Оточення почесного патріарха Православної церкви України Філарета користується його віком та емоційним станом і надає йому публікації "з кремлівським душком", вважає прессекретар ПЦУ архієпископ Євстратій (Зоря). Так він прокоментував останні заяви Філарета щодо томосу про автокефалію української церкви і "рейдерського захоплення храмів", яке нібито здійснює ПЦУ.
Прессекретар Православної церкви архієпископ Євстратій (Зоря) вважає, що на світогляд почесного патріарха ПЦУ Філарета впливає інформація "з кремлівським душком". Таку думку він висловив у Facebook 25 червня, коментуючи останню пресконференцію Філарета.
25 червня на пресконференції Філарет розкритикував томос про автокефалію, який українська церква одержала в січні від вселенського патріарха Варфоломія, укотре повторив, що Українська православна церква Київського патріархату продовжує існувати, а також заявив, що ПЦУ здійснює "рейдерське захоплення храмів УПЦ КП.
"Прикро спостерігати, як почесний патріарх Філарет скликає пресконференцію, зокрема для того, щоб цитувати брехливу пропаганду з російських інформаційних помиєнь, причому вже неодноразово спростовану", – заявив архієпископ Євстратій.
Він вважає, що з цього можна зробити два висновки.
"1. Здатність критично оцінювати інформацію і відрізняти правду від брехні значно знизилася. Однак це ще можна зрозуміти (хоча й не виправдати!) з огляду на вік та емоційний стан. Але 2. Значно молодші [за Філарета] люди, які точно знають, що подають йому публікації з кремлівським душком, – ось хто тепер формує його "картину світу", користуючись віком та емоційним станом... Прикро і боляче. Молімося за нашого старця", – написав Зоря.
24 червня Синод ПЦУ позбавив Філарета права керувати Київською єпархією, але залишив його у складі єпископату і не відлучив від служіння.
Цьому передував публічний конфлікт між Філаретом і новоствореною православною церквою. У травні Філарет заявив, що він відмовляється визнавати результати об'єднавчого собору, який відбувся 15 грудня 2018 року і на якому шляхом злиття Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви було створено нову церкву – ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що він керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив почесний патріарх.
Філарет і далі наполягає, що УПЦ КП, яку він очолював до собору, не саморозпустилася, а досі існує, і що нова церква занадто залежна від Вселенського патріархату.
У ПЦУ повідомили, що намагалися домовитися з Філаретом, але, як заявив наприкінці травня Епіфаній, архієреям не вдалося переконати почесного патріарха в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає".
20 червня Філарет провів у Володимирському соборі збори частини ієрархів, яке назвав "помісним собором". Його відвідало лише двоє єпископів із Росії та приблизно 10 священників, зазначає "ВBC News Україна". На зборах ухвалили постанову про відновлення УПЦ КП і відмовилися приймати томос. У ПЦУ назвали ці рішення "нікчемними в юридичному й канонічному сенсах цього слова", а також заборонили проводити служіння двом священникам, які були присутні на зустрічі.