Епіфаній: Філарет хотів, щоб Константинополь одразу визнав ПЦУ патріархатом

Епіфаній: Підпис на папері, що він не претендуватиме на жодну керівну роль, я побачив уже після Об'єднавчого собору
Фото: EPA

Предстоятель Православної церкви митрополит Епіфаній заявив, що до Об'єднавчого собору, який відбувся у грудні 2018 року, почесний патріарх ПЦУ Філарет його підтримував, а після отримання томосу про автокефалію церкви "їхні шляхи розійшлися".

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет хотів, щоб ПЦУ було надано статус патріархату, а не митрополії. Про це в інтерв'ю ZN.UA, яке вийшло 21 вересня, сказав предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній.

"До [Об'єднавчого] собору патріарх мене підтримував, ми були однодумцями. Але після одержання томосу [про автокефалію ПЦУ] наші шляхи розійшлися. Патріарх Філарет був моїм наставником понад два десятиліття. І ми разом ішли до визнання та автокефалії. Однак виявилося, що він мав інше бачення майбутнього розвитку церкви. Хотів, щоб Константинополь одразу визнав нас патріархатом. Коли вчитель тобі каже те, що не є в цей момент корисним для церкви, щось кардинально змінюється", – сказав Епіфаній.

За його словами, вибір був важкий, але він зробив його на користь розвитку ПЦУ.

"І якби я зробив інакше, то невідомо, яким би чином склалася подальша доля помісної церкви. Очевидно, був би розкол. Невідомо, як би на це відреагував Константинополь. Звучало багато думок, аж до відкликання томосу",  сказав предстоятель.

Епіфаній заявив, що дізнався про відмову Філарета претендувати на предстоятельство у ПЦУ вже після Об'єднавчого собору.

"Підпис на папері, що він не претендуватиме на жодну керівну роль, я побачив уже після Об'єднавчого собору. Він самостійно вів переговори і самостійно підписав усі документи. Доти ми говорили тільки про те, що в разі обрання мене предстоятелем ПЦУ святійший патріарх Філарет братиме дієву участь у керівництві цією церквою як людина, яка понад півстоліття керувала Українською церквою. Ми вважали, що спільно будемо використовувати той досвід, який має патріарх Філарет, для будівництва вже помісної ПЦУ. На жаль, цього не сталося, і в його особі ми отримали супротивника", – додав він.

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в якому взяли участь всі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив предстоятелю Епіфанію у Стамбулі.

У травні 2019 року між Філаретом і предстоятелем ПЦУ Епіфанієм виник конфлікт. Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і допустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.

Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності".

Філарет припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські і московські сили".

29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнають недійсними.

20 червня Філарет провів у Володимирському соборі збори групи ієрархів, які назвав "помісним собором". На зборах ухвалили постанову про відновлення УПЦ КП і відмовилися приймати томос. У ПЦУ назвали ці рішення "нікчемними в юридичному й канонічному сенсах цього слова".

У липні в Окружний адміністративний суд міста Києва надійшов позов до Міністерства культури України про скасування рішення про ліквідацію УПЦ КП. Суд узяв позов до розгляду.