Епіфаній підписав указ про визнання недійсними документів УПЦ КП, виданих після 30 січня
Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній зазначив, що почесний патріарх ПЦУ Філарет не підготував і не подав документів для перереєстрації Київської єпархії ПЦУ, якою він керує.
Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній видав указаз, згідно з яким документи Української православної церкви Київського патріархату, видані після 30 січня 2019 року, визнають недійсними. Про це 29 травня повідомила прес-служба ПЦУ.
У документі Епіфаній нагадав, що перед об'єднавчим собором у грудні 2018 року було ухвалено рішення про розпуск УПЦ КП, визнання її статуту недійсним та припинення діяльності всіх її статутних органів. Також після створення ПЦУ архієреї мали внести зміни до статутів своїх єпархій для входження до складу нової церкви.
Предстоятель зазначив, що почесний патріарх ПЦУ Філарет не підготував і не подав документів для перереєстрації Київської єпархії ПЦУ, якою він керує.
"Враховуючи вище зазначене та у зв'язку з оприлюдненням від імені керівництва релігійного об'єднання УПЦ КП, яке припинило свою діяльність, нечинних документів, які вносять смуту в середовище кліру Києва, для уникнення подальших порушень канонів та статуту церкви, на прохання релігійної громади Покрова Пресвятої Богородиці в Солом'янському районі Києва та її кліру визначаю: тимчасово, до повного виконання рішень священного синоду щодо реєстрації у Києві єпархії у складі УПЦ (ПЦУ), прийняти релігійну громаду Покрова Пресвятої Богородиці у Солом'янському районі Києва в безпосереднє підпорядкування митрополита Київського і всієї України; будь-які документи і розпорядження від імені релігійного об'єднання УПЦ КП, яке припинило свою діяльність, видані після 30 січня 2019 року, є недійсними і не підлягають виконанню ПЦУ", – зазначено в документі.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
У травні між Філаретом та Епіфанієм виник конфлікт. Почесний патріарх ПЦУ заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію та "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу.
24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає".
Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські і московські сили".
Водночас 25 травня Філарет узяв участь у літургії в день тезоіменитства (день ангела) Епіфанія, де вони разом помолилися.