Колишній військовий, на якому випробовували "Новачок" у СРСР, розповів, що вчені порівнювали ефект від дослідження з курінням

Світ дізнався про "Новачка" після отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії в англійському Солсбері

Фото: ЕРА

Журналістка Ярослава Вольвач розповіла про колишнього військовослужбовця, який у 1982 році брав участь у тестуванні "Новачка". Зараз у нього проблеми зі шлунком, легенями та дихальними шляхами.

Журналістка "Громадського радіо" Ярослава Вольвач заявила, що спілкувалася з чоловіком, який був одним із добровольців для тестування речовини "Новачок" у 1982 році. У розмові з нею він повідомив, що ефект від майбутнього дослідження вчені порівнювали з курінням.

Імені співрозмовника та країни, де він зараз проживає, не вказують з метою безпеки, зазначили в ефірі "Громадського радіо".

Чоловік повідомив, що роботу над речовиною, яку називають "Новачок", здійснювали в межах секретної операції "Фоліант" для міноборони СРСР. Замовлення передали в Державний науково-дослідний інститут органічної хімії і технології в Шиханах Саратовської області.

Співрозмовник журналістки зазначив, що речовини тестували на добровольцях, точна їх кількість невідома. Переважно люди не були знайомі між собою.

У 1982 році його, 20-річного військовослужбовця, запросили в токсикологічну лабораторію інституту та "гарантували відсутність наслідків для здоров'я".

"Я тоді курив. Мені говорили, що це все одно, що викурити сигарету. Шкідливо? Ви знаєте, шкідливо. Викурите, потім прокашляєтеся, минеться", – розповів чоловік.

За його словами, він вдихав пари "певної речовини" в "затравочній камері". Концентрацію речовини, як говорили вчені, контролювали. Вони фіксували стан військовослужбовця до і після вдихання. Після закінчення дослідження його "потримали ще добу під наглядом" і відпустили додому.

Чоловік повідомив, що в 1986 році його як військовослужбовця відправили в Чорнобиль, але за 50 днів за станом здоров'я комісували назад у Шихани, а в 1991 році звільнили через скорочення штату "без копійки пенсії".

Він додав, що подавав позов про компенсацію шкоди здоров'ю, але суд не погодився з його доводами і за кілька років постановив виплачувати йому пенсію як чорнобильцю. Також колишній військовослужбовець додав, що під час судового процесу "помічав спроби переслідування".

На думку екс-військового, саме участь у дослідах у Шиханах завдала шкоди його здоров'ю – у нього є проблеми зі шлунком, легенями та дихальними шляхами. Він додав, що в нього "сильний глибокий кашель, почалися проблеми зі зміни кольору шкіри".

4 березня 2018 року в англійському Солсбері отруїли колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньку Юлію. Жінку виписали з лікарні у квітні, а колишнього шпигуна – у травні. Лондон заявив, що їх отруїли за допомогою "Новачка" агенти ГРУ Олександр Петров і Руслан Боширов. Самі вони спростовують свою причетність до російської розвідки та інциденту в Солсбері. Влада Росії також заперечує причетність до злочину.

У розслідуванні російського видання "Проект" від 12 вересня йдеться, що в 1982 році на 23-річному лейтенанті Володимиру Петренку, який служив на секретному об'єкті в Шиханах, протягом восьми днів випробовували хімічну зброю, яка відома у світі як "Новачок". Учений Володимир Углєв, якому вдалося синтезувати дві модифікації речовини цього класу, повідомив, що на Петренку могли випробовувати "Новачок" у допорогових дозах.

У 90-ті роки військовослужбовець подав позов про компенсацію шкоди здоров'ю, його справу кілька разів у секретному режимі розглядали російські суди. Підсумковий вердикт такий, що досліди не завдали шкоди Петренку. Погіршення стану здоров'я офіцера пов'язували з його участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Історії двох чоловіків схожі, але "Громадське радіо" повідомило, що на момент досліджень військовослужбовцю було 20 років, а в "Проекті" йдеться про 23-річного Петренка.