"Ми отримали томос. А томос не такий, як мають інші автокефальні православні церкви". Філарет заявив, що ПЦУ залежна від Константинополя
У томосі про автокефалію української помісної церкви прописано пункти, які свідчать про залежність Православної церкви України від константинопольського патріарха, вважає почесний патріарх ПЦУ Філарет.
Почесний патріарх Православної церкви України Філарет вважає, що українська помісна церква отримала не такий томос про автокефалію, як інші автокефальні церкви світу.
"Ми отримали томос. А томос не такий, як мають інші автокефальні православні церкви. У цьому томосі є залежність української церкви від константинопольського патріарха", – сказав він під час брифінгу в Києві, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
За його словами, залежність полягає, зокрема, в тому, що ПЦУ не має права варити освячену ароматичну олію – миро.
"А це означає, що ми не можемо звершувати таїнство хрещення, освячення храмів без того, щоб константинопольський патріарх дав нам миро. Дасть миро – похрестимо людей, не дасть – не можемо", – заявив Філарет.
Почесний патріарх зазначив, що українській автокефалії дали "не таку" назву.
"Дали нам назву не таку, яку мають усі церкви. Наприклад, Російська православна церква, Болгарська православна церква, Грецька православна церква, Грузинська, Сербська. А нам дали назву Православна церква в Україні. Це значить, що ми маємо права тільки в межах України. А за її межами ми не маємо прав", – додав Філарет.
Крім того, в томосі зазначено, що всі складні питання, які виникають в українській церкві, має вирішувати в Константинополі вселенський патріарх. "Тобто ця так звана автокефальна церква не має прав автокефальної церкви", – підкреслив почесний патріарх.
Рішення про самоліквідацію УПЦ КП є формальним, його ухвалили на вимогу Константинопольського патріархату для участі в об'єднавчому соборі, вважає він.
"Для того, щоб Київський патріархат міг бути присутнім на цьому соборі Київської митрополії Константинопольського патріархату, формально нам треба було відмовитися від статусу патріархату. І тому ми підписали документ. Архієреї підписали. Не помісний собор, а архієреї підписали, що відмовляються від статусу патріархату", – сказав Філарет.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року через злиття УПЦ КП та Української автокефальної православної церкви. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого.
У травні між Філаретом і предстоятелем ПЦУ, київським митрополитом Епіфанієм виник конфлікт. Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію й "усіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу.
24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає". Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські і московські сили".
29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнають недійсними.
20 червня відбувся помісний собор УПЦ КП, на якому ухвалили постанову відновити ліквідовану УПЦ КП і відмовилися приймати томос. За даними "Української правди", збори проігнорувала більшість архієреїв колишнього Київського патріархату, який на об'єднавчому соборі влився у ПЦУ.
24 червня синод ПЦУ ухвалив низку заходів щодо Філарета – його позбавили права керувати єпархією, але залишили у складі єпископату.