Мирополит УАПЦ Макарій заявив, що вселенський патріарх просив його не висувати своєї кандидатури на пост глави нової помісної церкви
Якщо російський президент Володимир Путін не ухвалить рішення вивести свої війська зі сходу України, парафіян Української православної церкви Московського патріархату там буде ще менше, переконаний митрополит Української автокефальної православної церкви Макарій.
Митрополит Української автокефальної православної церкви Макарій в інтерв'ю "Радіо Свобода" розповів, що вселенський патріарх Варфоломій просив його і, ймовірно, предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета не висувати своїх кандидатур на пост глави Української помісної православної церкви.
"Ми підписали звернення до вселенського патріарха про надання томосу, я зразу об'явив, що я свою кандидатуру не буду виставляти. Бог мені думку таку добру прислав, бо вже в жовтні прийшов лист за підписом вселенського патріарха, до мене прийшов і, напевно, до патріарха Філарета, щоб ми не ставили на голосування – ні один, ні другий", – зазначив Макарій.
Він підкреслив, що ще не визначився, за кого голосуватиме.
Митрополит Макарій заявив, що переживає за долю об'єднавчого собору.
"Я переживаю, щоб він пройшов, молюся і за те, щоб наш північний сусід не потирав руки і не тішився, що ось українці не можуть дійти до спільного чогось. Ми повинні дійти", – сказав Макарій.
На його думку, якщо російський президент Володимир Путін не ухвалить рішення вивести свої війська зі сходу України, парафіян Української православної церкви Московського патріархату там буде ще менше.
"Я б Путіну дав пораду: забрати війська якнайскоріше з України. Якщо забере війська, російська церква ще може там, у тім числі, лишитися, не забере війська, буде дальше воювати з Україною – українці найдуть у себе силу, і ті, що на сході України, найдуть у себе силу, проявлять гідну національність до своєї держави, і російська церква буде щораз зменшуватися", – додав предстоятель УАПЦ.
11 жовтня Синод Вселенського патріархату ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату скасовано; із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену Російською православною церквою анафему; йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Офіційний томос про автокефалію православної церкви в Україні вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП предстоятелю єдиної помісної церкви. Собор заплановано на 15 грудня.
Вручення томосу, за словами речника УПЦ КП архієпископа Євстратія, відбудеться 6 січня в Константинополі. Він додав, що ієрархи УПЦ КП на соборі 15 грудня назвуть кандидата на верховенство в помісній церкві.
Архієпископ Чернівецький і Хотинський Української автокефальної церкви Герман повідомив 5 грудня, що УАПЦ не стане висувати своїх кандидатів на посаду предстоятеля створюваної української помісної православної церкви.
"Українська правда" з посиланням на джерела в УПЦ КП написала, що 30 із приблизно 40 архієреїв підтримали кандидатуру митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія на пост глави єдиної православної української церкви. Решта проголосувала за митрополита Луцького і Волинського Михайла.
Предстоятель УПЦ МП Онуфрій назвав об'єднавчий собор незаконними зборами, оскільки в ньому візьмуть участь "представники розкольницьких угруповань", і зазначив, що не благословляє духовенство УПЦ МП на участь у ньому. У Вселенському патріархаті відповіли, що собор все одно відбудеться 15 грудня.