Панасюк: Необґрунтованість рішень влади може призвести до бунту. Ми не розуміємо, чому в нас усе забороняють і обмежують
Для запровадження комендантської години в українських містах немає достатніх підстав, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" український юрист, конституціоналіст, кандидат юридичних наук, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Українсько-американського університету Конкордія Сергій Панасюк.
Істотно обмежувати пересування людей і запроваджувати "комендантську годину" не мають права ні місцева влада, ні Кабмін. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив український юрист, конституціоналіст, кандидат юридичних наук, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Українсько-американського університету Конкордія Сергій Панасюк.
"Що таке "комендантська година", яку хоче запровадити місцева влада у трьох регіонах? Те, що кажуть наші посадовці, що вони мають на увазі і що виходить насправді – це все різні речі. Вони хочуть заборонити всім ходити вулицями? Це жорстке обмеження не передбачено законом, яким керується Кабмін. А ті норми, які в ньому є, на моє переконання, розмиті. Обмежувати пересування людей у цій ситуації немає права ні в місцевої влади, ні в Кабміну. Жорсткі обмеження прав і свобод за нинішніх законодавчих реалій можливі лише в разі запровадження надзвичайного стану в Україні або на окремих територіях", – повідомив співрозмовник.
На його думку, наразі немає причин для значного посилення заходів безпеки.
"НС зараз не має сенсу. Не бачу чогось критичного, із чим уряд не міг би впоратися на рівні чинного законодавства або мінімальних змін. Обмеження прав громадян у будь-якій демократичній країні потрібно добре мотивувати. "Тому що ми так хочемо" – не мотивація. Це перевищення повноважень владою. Найбільша проблема нашої влади в тому, що вона не пояснює нам, чому щось робить. Ні статистики, ні аргументів, ні плану дій. Засідання уряду більше схожі на засіданні ЦК КПРС, а не на роботу сучасного демократичного органу. І ось ця необґрунтованість дії влади може призвести до бунту. Не тому, що їсти нічого, а тому, що ми не розуміємо, чому в нас усе забороняють і обмежують", – заявив Панасюк.
Він акцентував, що санкції проти порушників карантину не працюють через недоліки законодавства.
"Уже понад 10 позовів проти карантину в судах. Люди, що порушують обмежувальні заходи, уникають покарання. Мало не половина всіх протоколів, складених за порушення карантину, суди відхиляли тому, що визнали дії поліції необґрунтованими або погано аргументованими. Я втомився від поспішних і необдуманих рішень влади. Мені дуже не подобаються дії уряду, і не тому, що вони погані, а тому що вони хаотичні, непослідовні й непрофесійні з погляду юриспруденції та правил написання законів країни", – сказав юрист.
Панасюк переконаний, що для розширення прав Національної гвардії немає підстав.
"Я підтримую обмежувальні заходи як такі, тому що ідіотів у нас багато. І раніше було нестерпно дивитися, як просто біля будинку люди смажать шашлики і випивають на лавочках. Ненормальна країна і дикий народ, якщо таке можливо. А тепер, коли ідіотів замкнули вдома, у них сталося загострення. Тому потрібен карантин. Але не можна допускати під час його запровадження порушення Конституції і законодавства. Поліції дали права, які не передбачені їхнім профільним законом, а ще хочуть дати купу незаконних прав нацгвардійцям", – зазначив юрист.
За його словами, владі слід запровадити низку змін до законів, щоб люди зрозуміли, прийняли і почали дотримуватися.
"Треба терміново узгодити все з буквою закону, щоб карантинні заходи працювали, були конституційними, а головне – легітимними. Щоб народ їх розумів, приймав і дотримувався. Зараз нормативний акт, яким керується уряд, розмитий, у ньому немає поняття самоізоляція, під карантином розуміють не зовсім те, що ми бачимо на практиці. Є нестиковування, які можна виправити завдяки внесенню змін і доповнень. Але таке враження, що Кабмін не шукає легких шляхів і часто вибирає абсолютно незрозумілі методи вирішення проблем. Тому під питанням опинилися законність і конституційність більшості нинішніх обмежувальних заходів уряду. Вони мають бути. Я їх підтримую, оскільки наша система охорони здоров'я не готова і просто завалиться, якщо в нас буде навіть 10% "італійського сценарію", – резюмував Панасюк.
10 квітня мер Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції влада України розглядає можливість запровадження комендантської години в Івано-Франківській, Львівській та Тернопільській областях. "Так сказали на нараді із прем'єр-міністром. Більше деталей, очевидно, будемо знати завтра, на нараді із президентом України", – повідомив посадовець.
Карантин в Україні діє із 12 березня. Через поширення коронавірусної інфекції COVID-19 заборонили масові заходи, закрили навчальні заклади, торговельні центри, магазини (окрім продуктових та аптек), ресторани, кав'ярні й бари, спортивні зали, салони краси та нічні клуби, зупинили авіасполучення з іншими країнами і внутрішні пасажирські перевезення. Роботодавців закликали перевести співробітників на дистанційний режим роботи.
Із 6 квітня умови карантину посилили: українцям заборонили гуляти в парках, збиратися у групи більше ніж удвох і з'являтися у громадських місцях без маски або респіратора. Ці обмеження діятимуть щонайменше до 24 квітня.
Заступник голови Міністерства внутрішніх справ України Антон Геращенко повідомив, що поліція склала 4 тис. адміністративних протоколів за порушення правил карантину.
Станом на ранок 9 квітня коронавірус в Україні підтверджено в 1892 осіб, із яких 57 – померли, 45 – одужали. В Івано-Франківській області виявили 218 випадків захворювання, у Тернопільській – 169, у Львівській – 36.