Патріарх Філарет заявив, що РПЦ утратить статус найбільшої православної церкви після надання автокефалії церкві в Україні

Патріарх Філарет: Ще в радянські часи українська церква становила близько 60% парафій усієї російської церкви
Фото: Фелікс Розенштейн / Gordonua.com

У світовому православ'ї настане мир після одержання православною церквою в Україні томосу про автокефалію, заявив предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет.

Російська православна церква втратить статус найбільшої православної церкви після надання автокефалії церкві в Україні, заявив в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 17 вересня, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет.

За його словами, головний центр протидії автокефалії розташований у Москві.

"Протидіє Москва. Якщо б Москва спочатку не протидіяла, українська церква пішла б по нормальному шляху. Усе почалося з 1992 року, коли в Харкові на вимогу Москви було скликано так званий Собор. Причому Собор був скликаний незаконно, тому що, згідно з канонами, його повинен був скликати я як митрополит Київський, а його скликав єпархіальний архієрей Харківський. Так само РПЦ порушує канони протягом усієї своєї історії. Наприклад, коли Російська імперія підкорила Грузію, Грузинський патріархат – католикосат, що існував століттями, був ліквідований. Замість католикоса був призначений екзарх, причому росіянин, а не грузин. Аналогічна історія була і з Молдовою. Коли вона була приєднана до СРСР, то і молдавську церкву теж приєднали до РПЦ, хоча молдавська церква була частиною румунської. Церкви балтійських країн теж були приєднані до РПЦ, хоча вони були у складі  Константинопольського патріархату. Це все порушення церковних канонів, але ніхто не міг заперечувати, тому що і Російська імперія, і пізніше СРСР були сильними державами", – розповів патріарх Філарет.

Відповідаючи на запитання, чи втратить РПЦ статус найбільшої православної церкви після одержання українською церквою автокефалії, глава УПЦ КП сказав: "Так усе й буде".

"Ще в радянські часи українська церква становила близько 60% парафій усієї російської церкви. Фактично Український екзархат становив більше половини всього Московського патріархату. Коли тепер буде створена автокефальна українська церква, до неї відійде не менше половини парафій і Московський патріархат не буде найбільшим у світі. Тобто він уже не буде мати такого впливу. Й у світовому православ'ї настане мир. Досі між Московським і Константинопольським патріархатами йде суперечка про те, хто перший", – додав патріарх Філарет.

19 квітня Верховна Рада України проголосувала за постанову про звернення президента до вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати томос про автокефалію православній церкві в Україні. 22 квітня президент Петро Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав розгляд цього питання.

2 вересня Архієрейський собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами.

7 вересня в межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.

Дії константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначення представників в Україні у РПЦ розцінили як "грубе вторгнення" на свою канонічну територію і пообіцяли, що такі дії "не залишаться без відповіді".

14 вересня на позачерговому засіданні Синод Російської православної церкви ухвалив рішення припинити участь РПЦ у структурах, пов'язаних із Константинопольським патріархатом. Синод також вирішив припинити спільне служіння представників РПЦ з ієрархами Константинопольського патріархату і заборонити під час богослужінь згадку вселенського патріарха Варфоломія.

17 вересня на зустрічі з екзархами Константинопольського патріархату Порошенко заявив, що Київ вийшов на фінішну пряму в питанні одержання автокефалії.