Порошенко: Україна поважатиме релігійний вибір і свободу віросповідання кожного громадянина
Незалежна Православна церква України є гарантією духовної свободи і запорукою суспільної злагоди для українців, заявив президент Петро Порошенко.
Україна поважатиме релігійний вибір і свободу віросповідання кожного громадянина, заявив український президент Петро Порошенко у Стамбулі 6 січня, передає кореспондент "ГОРДОН".
За словами Порошенка, томос про автокефалію Православної церкви України – "це справжнє диво, за яке Україна дякує волі Творця".
"[Томос] завершить формування самостійності Української держави, зміцнить релігійну свободу, міжконфесійний мир. Він посилить права і свободи громадян, особливо тих, які перебували поза спілкуванням зі вселенським православ'ям, яких несправедливо таврували неканонічністю... Я як президент України гарантую від імені держави, що Україна поважатиме релігійний вибір і свободу віросповідання кожного громадянина", – заявив Порошенко після церемонії вручення томосу про автокефалію Православної церкви України.
За словами президента, для українців незалежна церква є гарантією духовної свободи і "запорукою суспільної злагоди".
Він також заявив, що отримання томосу про автокефалію Православної церкви України стане в один історичний ряд із Хрещенням і проголошенням незалежності України.
15 грудня 2018 року в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної Української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП не підтримала собору, в ньому взяло участь лише два митрополити УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
Під час собору предстоятелем єдиної Православної церкви України обрали митрополита Епіфанія. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив Епіфанія на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу. 5 січня Варфоломій у патріаршому храмі у Стамбулі підписав томос про автокефалію ПЦУ.
Спікер Російської православної церкви Володимир Легойда назвав томос про автокефалію української помісної церкви папером, який не має канонічної сили. Він висловив думку, що "деякі українські політики" і вселенський патріарх за допомогою томосу вкрали у вірян православної церкви Різдво.
Президент України Петро Порошенко опублікував переклад томосу про автокефалію Православної церкви України. Згідно з текстом томосу, митрополиту Київському не надано права засновувати парафії за межами України, він також повинен щороку збирати архієрейський собор. Водночас митрополит Київський отримав місце в диптиху вслід за предстоятелем Православної церкви Чехії і Словаччини.
6 січня вселенський патріарх Варфоломій вручив у храмі святого Георгія у Стамбулі томос про автокефалію Православної церкви України предстоятелю ПЦУ Епіфанію.