Портников про томос: Україна вибирається із Середньовіччя, а Росія навіть не намагається з нього вибратися

Портников: До світської держави можна прийти, тільки коли у тебе є своя, а не чужа церква
Фото: Виталий Портников / Facebook

Надання автокефалії Українській православній церкві є етапом на шляху України до сучасної держави, вважає політичний оглядач Віталій Портников.

Через приєднання до Москви Україна не пройшла свого історичного шляху разом із Європою, і надання автокефалії православній церкві в Україні дасть змогу країні вибратися із Середньовіччя. Таку думку висловив політичний оглядач Віталій Портников у Facebook.

"Люди, які... в день історичного для України [об'єднавчого] собору продовжують повторювати, що Україні потрібна сучасна економіка, а не доісторична церква, що все це витівки влади, якій потрібно боротися з корупцією, а не на соборах засідати, не можуть второпати однієї дуже простої істини... Тут у нас – далеко не XXI століття. Наша країна тільки вибирається із Середньовіччя, а сусідня Росія навіть не намагається з нього вибратися", – підкреслив він.

На думку журналіста, дорогою у сучасність країні треба пройти певні історичні етапи.

"До світської держави можна прийти, тільки коли у тебе є своя, а не чужа церква. Конкуренція світського і релігійного також має бути мирною і чесною українською конкуренцією, а не боротьбою українського з московським. І так, цей шлях у ХХІ сторіччя потрібен усім нам – православним, греко-католикам, католикам, протестантам, юдеям, мусульманам та атеїстам", – зазначив він.

Портников додав, що Україні в наступні десятиліття потрібно буде пройти тривалий етап розбудови сучасної держави.

"Тільки сучасна держава може бути багатою, толерантною і некорумпованою. Середньовічна – завжди буде бідною, корумпованою і забобонною. Це дуже просто", – підсумував він.

15 грудня в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної Української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Відомо, що прибуло двоє митрополитів УПЦ МП. Під час собору обрали предстоятелем єдиної православної церкви України митрополита Епіфанія. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив призначеного предстоятеля Православної автокефальної церкви в Україні на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу.

У Російській православній церкві об'єднавчий собор назвали "канонічно нікчемним", заявивши, що на ньому "неканонічного архієрея обрали таким самим неканонічним предстоятелем".