ПЦУ на Священному синоді 24 травня розгляне ситуацію в церкві – Епіфаній
Священний синод ПЦУ обговорить загальний стан справ і може дати оцінку діям ієрархів, повідомив предстоятель Православної церкви митрополит Епіфаній.
Православна церква України планує 24 травня провести засідання Священного синоду. Про це заявив предстоятель Православної церкви митрополит Епіфаній в інтерв'ю "ВВС News Україна", опублікованому 16 травня.
"На Священному синоді буде обговорюватися загальний стан справ у нашій церкві і, можливо, буде дана оцінка тим діям, які до цього часу були звершені", – сказав він.
Епіфаній назвав брехливою інформацію, що на першому синоді він нібито намагався відправити на спочинок колишнього главу Української православної церкви Київського патріархату, почесного патріарха ПЦУ Філарета.
"Навпаки, я як предстоятель захищав патріарха Філарета. І завдяки моїй позиції йому залишили місто Київ і все те, чим він керує зараз. Велися певні дискусії серед архієреїв, які присутні на Священному синоді, щодо його статусу. А саме: пропонували, щоб він керував парафіями в Київській області, а не в столиці", – зазначив він.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року злиттям Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви. У соборі також брали участь двоє архієреїв Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його главі ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
У травні виник конфлікт між почесним патріархом і Епіфанієм. Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ. За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити фактично і юридично. На його думку, це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію та "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу, зазначивши, що не поділяє думок Філарета, висловлених ним останнім часом.
У департаменті Мінкультури у справах релігій і національностей заявили, що УПЦ КП і УАПЦ припинили існування після створення на об'єднавчому соборі ПЦУ.