Ресторатор Борисов: Нічого, як раніше, уже не буде
На відновлення економіки після кризи, спричиненої пандемією коронавірусу, потрібно від пів року до декількох років, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" український ресторатор Дмитро Борисов.
Після зняття карантину, запровадженого через пандемію коронавірусу, ресторанний бізнес в Україні не буде таким, як раніше. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив український ресторатор Дмитро Борисов.
"Якими будуть ресторани після карантину? Думаю, робити прогнози зараз про відкриття ресторанів – гра на влучання пальцем у небо. Найімовірніше, карантин триватиме кілька місяців. Але це не просто тимчасова пауза. Нічого, як раніше, уже не буде. Ми всі повернулися на стадію стартапу і будемо якось вирулювати в цій новій реальності. Ідеться про глобальну економічну кризу, і ми ще не застали навіть першої її хвилі. За моїми прогнозами, відновлення триватиме від пів року до кількох років. Зрештою, усе буде добре, але вже зовсім по-новому", – заявив він.
За словами Борисова, "частину українських ресторанів, які пішли на карантин, уже ніколи не відкриють".
"Зміниться все, зокрема ланцюги постачань і моделі споживання. Економіку не можна поставити "на стоп". Будь-яке уповільнення процесів відгукнеться кризою, і до цього потрібно бути готовим. Уже зараз є люди, які зіткнулися з економічними наслідками епідемії: вони втратили частину заробітку, але водночас у них залишилися обов'язкові витрати. Така сама ситуація у підприємців. Особливо якщо йдеться про малий і середній бізнес. Це все частини однієї системи, і зараз її буде серйозно лихоманити. Зрештою, поступово люди будуть повертатися до звичного життя. Тому що похід у кав'ярню чи ресторан – це одна із простих і доступних радощів", – додав ресторатор.
На його думку, плюсом кризи, спричиненої пандемією, стане "оптимізація багатьох процесів".
"Можливо, з'являться якісь креативні рішення, які будуть давати гостю необхідну цінність навіть в умовах невизначеності. Найімовірніше, відбудеться серйозний перегляд цінностей, зокрема й щодо споживання. Можливо, воно стане раціональнішим та екологічнішим", – сказав Борисов.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник у грудні 2019 року в Китаї. 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За даними американського Університету Джонса Гопкінса, станом на 3 квітня загальна кількість інфікованих у світі перевищила 1 млн осіб, із них понад 218 тис. – одужало, 54,1 тис. – померли.
В Україні станом на 10.00 3 квітня налічували 942 випадки захворювання на COVID-19, померло 23 особи, 19 – одужали.
Із 12 березня в Україні заборонили масові заходи, закрили навчальні заклади, торговельні центри, магазини (окрім продуктових та аптек), ресторани, кав'ярні й бари, спортивні зали, салони краси та нічні клуби, зупинили авіасполучення з іншими країнами та внутрішні пасажирські перевезення. Роботодавців закликали перевести співробітників на дистанційний режим роботи. Карантин діятиме щонайменше до 24 квітня.