В Україні УПЦ Московського патріархату більше не існує – представник Вселенського патріархату Іов
Недавнє рішення Синоду Вселенського патріархату щодо автокефалії Української православної церкви скасувало юрисдикцію Російської православної церкви над українським єпископатом, повідомив представник Вселенського патріархату у Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов.
Усіх православних архієреїв України наразі вважають служителями Вселенського престолу, незалежно від того, до якої з трьох церков вони належали раніше. Про це в інтерв'ю "ВВС News Україна" розповів представник Вселенського патріархату у Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов.
Він підкреслив, що недавнє рішення Синоду Вселенського патріархату скасувало юрисдикцію Російської церкви над українським єпископатом.
"Скасуванням акта 1686 року скасована адміністрація Московською церквою Київської митрополії й усіх єпархій в Україні... Із канонічної точки зору це означає, що сьогодні в Україні УПЦ МП більше не існує. Усі архієреї тепер в Україні де-факто, згідно з цим рішенням Синоду, є архієреями Вселенського престолу, і вони тепер повинні чекати директиву Вселенського патріархату щодо свого подальшого функціонування та існування в перспективі надання автокефалії православній церкві в Україні", – підкреслив архієпископ Іов.
За його словами, усі ієрархи українських церков, неважливо, до канонічної церкви вони належали раніше чи до неканонічної, зараз в очах Константинополя мають однаковий статус – статус ієрархів Вселенського престолу.
Архієпископ підкреслив, що юридично Константинополь має право одноосібно ухвалювати рішення про надання автокефалії.
"У томосах про автокефалію всіх нових церков сказано, що вони повинні визнавати першість Константинополя і звертатися до нього за порадою щоразу, коли у них виникає якесь питання світового рівня", – зазначив Іов.
Він додав, що якщо сьогодні у Російської православної церкви є сумніви щодо цього, вона повинна зректися власної автокефалії.
"Патріарший статус їй був даний в XVI столітті вселенським патріархом Єремією II, і в цьому документі ясно сказано, що московському архієрею дається право називати себе патріархом при тому, що він має визнавати Константинопольського патріарха як свого главу", – підкреслив представник вселенського патріарха.
"Ми сподіваємося, що православна церква Росії прийде до розуму і повернеться в єднання зі Вселенським престолом, бо Вселенський престол не бажає рвати з нею відносин. Але якщо така ситуація продовжуватиметься довгий час, звичайно, Вселенський престол буде змушений приймати певні рішення, щоб забезпечити єдність церкви", – сказав архієпископ.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної Української православної церкви.
Філарет заявляв, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
15 жовтня Синод Російської православної церкви в Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. У засіданні Синоду РПЦ узяв участь митрополит Київський УПЦ МП Онуфрій.