Верховний Суд розглядатиме три позови УПЦ Московського патріархату проти надання томосу
Релігійна громада Української православної церкви Московського патріархату при храмі Святителя Миколая бердянської єпархії Запорізької області, Городницький Свято-Георгіївський ставропігійний чоловічий монастир у Житомирській області та єпископ Гедеон звернулися до Верховного Суду України з позовами про визнання протиправною та скасування постанови Верховної Ради України "Про підтримку звернення президента України до Вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію православній церкві в Україні".
Три позивачі вимагають від Верховного Суду України скасувати постанову Верховної Ради про звернення до Константинопольського патріархату щодо надання томосу Українській православній церкві. Про це повідомляє сайт "Судова влада".
Позови надійшли від трьох церковних громад Української православної церкви Московського патріархату.
Два позови – від релігійної громади УПЦ при храмі Святителя Миколая бердянської єпархії Запорізької області та від Городницького Свято-Георгіївського чоловічого ставропігійського монастиря в Житомирській області – буде розглянуто у спрощеному порядку позовного провадження, без виклику сторін, за наявними матеріалами в термін, установлений Кодексом адміністративного судочинства України, тобто не більше ніж 60 днів із дня відкриття провадження у справі. Провадження у цих справах відкрито 8-го і 9 жовтня.
Засідання за позовом священика УПЦ МП єпископа Гедеона (Юрія Харона) призначено до розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін на 27 листопада 2018 року.
Гедеон (Юрій Харон) є намісником Десятинного монастиря. Поруч із ним, на місці розкопок Десятинної церкви в Києві, у 2006 році побудували каплицю. Генпрокуратура та Міністерство культури України оскаржують її спорудження в суді, вважаючи, що УПЦ МП здійснила самозахоплення землі, яка належить Національному музею історії України.
19 квітня Верховна Рада України проголосувала за постанову про звернення президента до вселенського патріарха Варфоломія із проханням надати томос про автокефалію православній церкві в Україні. 22 квітня Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав розгляд цього питання.
11 жовтня Синод Вселенського патріархату ухвалив низку рішень, що стосуються Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Порошенко назвав рішення Синоду наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної Української православної церкви.
1 жовтня Окружний адміністративний суд Києва прийняв позов громадської організації "Неурядова організація "Верховенство права" до президента Порошенка. Позивачі вважають протиправним втручання президента у справи церкви, зокрема звернення до патріарха Варфоломія щодо надання Українській православній церкві томосу про автокефалію.