Ткаченко: На посаду мовного омбудсмена в Україні розглядають дві кандидатури

Ткаченко заявив, що не брав участь в обговоренні кандидатур на посаду мовного омбудсмена
Фото: Олександр Ткаченко / Facebook

Міністр культури України Олександр Ткаченко пообіцяв, що найближчим часом влада повернеться до питання обрання уповноваженого із захисту державної мови.

На посаду мовного омбудсмена в Україні розглядають дві кандидатури. Про це 8 червня в ефірі "UA:Перший" заявив міністр культури України Олександр Ткаченко.

"Мені було дуже прикро, що [колишня мовна омбудсменка пані Тетяна] Монахова, яка була обрана на цю посаду достатньо давно, не змогла повною мірою приступити до виконання своїх обов'язків. Мав із нею розмову минулого тижня, запитав, як справи... Мені повідомили, що є дві кандидатури [на посаду мовного омбудсмена]. Я, на жаль, не брав участь в обговоренні стосовно цих двох кандидатур", – зазначив він.

Міністр пообіцяв, що найближчим часом влада повернеться до питання обрання уповноваженого із захисту державної мови.

У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Він передбачає створення інституту уповноваженого із захисту державної мови. Згідно із законом, уповноважений має подавати Кабміну пропозиції щодо реалізації державної політики стосовно захисту мови та задоволення мовних потреб українців, які живуть за кордоном; має моніторити виконання законодавства про державну мову, розглядати скарги громадян на невиконання відповідних законів, може складати протоколи та застосовувати стягнення.

27 листопада 2019 року на посаду мовного омбудсмена призначили завідувачку кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили, докторку філологічних наук, професорку Тетяну Монахову.

24 квітня 2020 року вона повідомила, що написала заяву про звільнення. В інтерв'ю виданню Opinion вона розповіла, що протягом пів року на посаді жодного разу не отримала зарплати. Монахова пояснила, що фінансування на інститут омбудсмена можна отримати тільки після створення секретаріату, з чим були проблеми.

6 травня Кабінет Міністрів звільнив Монахову з посади уповноваженого із захисту державної мови.

На початку червня "Немецкая волна" повідомила, що в Мінкульті обрали кандидата на посаду мовного омбудсмена – ним став активіст Святослав Літинський, який був першим громадянином України, якому видали внутрішній паспорт без російськомовної сторінки.