У справах про вбивство Шеремета та Гандзюк суттєве просування – Касько
За словами першого заступника генпрокурора Віталія Каська, Генпрокуратура проінформує про результати у розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета та активістки Катерини Гандзюк.
Генеральна прокуратура завершила аудит справ про вбивство журналіста Павла Шеремета та активістки Катерини Гандзюк. В обох справах суттєве просування. Про це перший заступник генпрокурора України Віталій Касько повідомив в інтерв'ю "theБабель", яке було опубліковано 4 грудня.
"Я не буду говорити, коли буде результат, бо ми домовилися, що не розголошуємо такі речі. Ми не можемо анонсувати кожен крок слідства, але будемо інформувати про результати, коли зможемо", – зазначив чиновник.
Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, що належала співзасновниці видання "Українська правда", цивільній дружині журналіста Олені Притулі. Прокуратура кваліфікувала інцидент як умисне вбивство, вчинене у спосіб, небезпечний для життя багатьох людей.
Слідство розглядало чотири версії мотивів убивства Шеремета: професійну діяльність, особисті неприязні стосунки, дестабілізацію ситуації в Україні, вбивство через помилку (замість Притули). У лютому 2017 року пріоритетною версією поліція називала журналістську діяльність Шеремета.
19 липня 2019 року стало відомо, що у справі про вбивство Шеремета допитали колишнього генерального прокурора України Віктора Шокіна. Директор департаменту комунікацій Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко сказав, що слідчі не встановили підозрюваних у вбивстві журналіста.
15 листопада генпрокурор Руслан Рябошапка заявив, що справу про вбивство Шеремета може бути розкрито.
Гандзюк облили сірчаною кислотою вранці 31 липня 2018 року біля під'їзду її будинку в Херсоні. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла, кислота потрапила на спину, голову, руку, а також в око. 4 листопада активістка померла.
У справі про напад на активістку заарештували шістьох людей. На початку червня 2019 року п'ятьом виконавцям злочину (всі вони – учасники АТО) після угоди зі слідством ухвалили обвинувальні вироки. Їх засудили на строк від трьох до шести з половиною років позбавлення волі. Микита Грабчук, який облив Гандзюк кислотою, дістав шість років. Шостим був Ігор Павловський, його вважали організатором убивства.
Як 6 листопада писало видання ZMINA, Павловський оформив собі інвалідність та ігнорує суд. Наступне засідання призначено на 20 грудня.
Підозрюваного в організації злочину Олексія Левіна заочно заарештовано, за попередньою інформацією, він переховується в Домініканській Республіці.
Замовником нападу, на думку правоохоронців, був голова Херсонської облради Владислав Мангер. За даними Генпрокуратури, він частково оплатив злочин. У тексті підозри Мангеру зазначено, що мотивом нападу на активістку була "особиста неприязнь" до неї у зв'язку з активною громадською діяльністю, яка могла підірвати його політичну й ділову репутацію. Мангер перебуває на волі, 25 листопада суму застави йому знизили з 2,5 млн грн до 1 млн 150 тис. грн.
Батько і друзі активістки вважають, що, крім Мангера, замовниками нападу можуть бути ексголова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв і його колишній заступник Євген Рищук.
Мангер, Рищук і Гордєєв заперечують свою причетність до злочину.