В Україні хочуть запровадити збір за виліт авіапасажирів

Ставку авіаційного збору за кожного пасажира, який літатиме в межах України, хочуть встановити в розмірі $0,5, на міжнародних рейсах – $2
Фото: pixabay.com

Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт про запровадження державного збору за виліт з аеропортів України. Міністр інфраструктури України Владислав Криклій вважає, що закон поставить крапку в судових спорах з авіаперевізниками.

Парламент України 19 травня ухвалив у першому читанні законопроєкт №2424, який передбачає запровадження державного збору з авіаперевізників за кожного пасажира, який вилітає з країни, та за кожну тонну вантажу, який було відправлено з України або прибув сюди. Про це повідомив сайт Верховної Ради.

За ухвалення законопроєкту проголосувало 237 депутатів, 10 – проти, утрималося 54, не голосувало 50.

Законопроєкт розроблено для вдосконалення механізму стягування зборів з авіакомпаній та відповідає міжнародній практиці провідних країн світу, серед яких Іспанія, Великобританія, Франція, Німеччина, Австрія, США, Китай та інші, зазначено в пояснювальній записці до законопроєкту.

Законодавці пропонують ввести ставку авіаційного збору за кожного пасажира, який літатиме в межах України, у розмірі $0,5, на міжнародних рейсах – $2. За кожну тонну вантажу в межах України збір становитиме $2,5, для міжнародних перевезень з/до України $10.

Міністр інфраструктури України Владислав Криклій вважає, що цей закон дасть змогу встановити однакові правила для всіх авіаперевізників.

"Законопроєкт №2424 встановлює однакові для всіх правила справляння державних зборів в авіації. За кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України. Нарешті усунуті прогалини, які провокували численні судові спори на користь окремих перевізників", – написав Криклій у Facebook.

Аналог такого збору в Україні вже є. 2015 року між МАУ і державою виник спір щодо його сплати. У МАУ вважали, що збір має бути зафіксовано на законодавчому рівні, а не визначено рішенням уряду. У підсумку авіакомпанія перестала його платити та ініціювала судові спори, які тривають досі, зазначає Аvianews.