Вірусологиня розповіла, чому ПЛР-тести на коронавірус можуть бути помилковими

Багато залежить від правильності взяття мазка, кажуть фахівці
Фото: depositphotos.com

Мазок на аналіз беруть із носоглотки пацієнта, якщо він заразився коронавірусом повітряно-крапельним шляхом, то ПЛР-тест виявиться позитивним. Однак якщо зараження відбулося інакше, дослідження може не виявити вірусу, розповіла українська вірусологиня Альбіна Мельник.

Тести на коронавірус SARS-CoV-2 методом полімеразної ланцюгової реакції не є 100-відсотково надійними, сказала в інтерв'ю "Обозревателю" вірусологиня Альбіна Мельник.

За її словами, результат лабораторного дослідження може залежати від того, звідки у пацієнта взяли мазок на аналіз.

"Зазвичай мазок беруть із носоглотки. Це правильно, якщо пацієнт заразився кронавірусом повітряно-крапельним шляхом. У такому разі у носоглотці вірус буде розмножуватися, і його можна там знайти. Але якщо вірус потрапив в організм через шлунково-кишковий тракт? Або потрапив туди зовсім недавно і поки не виділяється? У такому разі вірус не знайдуть", – сказала Мельник.

Ще однією причиною помилкового діагнозу при ПЛР-тесті можуть бути проблеми із взяттям матеріалу на аналіз.

"Якщо у людини багато слизу, то взятий матеріал треба добре обробити в лабораторії. Розчинити слиз, додати спеціальні розчини. Це не завжди вміють робити, оскільки багато фахівців пішло через розвал системи СЕС, а нових уже три роки не випускають", – повідомила експертка.

Є й інші особливості нового вірусу, які ускладнюють його визначення.

"Це дуже хитрий вірус. Він уже у клітинах людини оточує себе вакуолями (простір у центральній частині клітини, наповнений клітинним соком), які захищають його від впливу ззовні. На вірус в такому стані навіть інтерферон не діє. Там він розмножується, і поки звідти не вийде, його неможливо виявити. Тобто інфекція в організмі є, але виявити її ще не можна", – зазначила Мельник.

Станом на 19 квітня, як повідомили у Центрі громадського здоров'я МОЗ, в Україні провели 57 111 тестів на коронавірус методом полімеразної ланцюгової реакції. Кількість досліджень не дорівнює кількості людей, яким їх провели, оскільки одній людині в середньому роблять три тести.

В Україні, за даними головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, є можливість проводити приблизно 30 тис. тестувань методом ПЛР на добу. Станом на 15 квітня у країні було приблизно 200 тис. ПЛР-тестів.

Спалах COVID-19 виник у грудні 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.

За даними Університету Джонса Гопкінса станом на ранок 19 квітня, коронавірусною інфекцією у світі заразилося 2 330 259 осіб, із них померло 160 917, видужало 598 228.