Визнання Вселенським патріархатом недостатньо для повної легітимності Православної церкви України – архімандрит Кирило

Говорун прогнозує, що 2019 рік стане переломним для української церковної незалежності
Фото: Cyril Hovorun / Facebook

На відміну від католицької церкви, у православ'ї питання вирішують соборним голосом усіх помісних церков, зазначив священик УПЦ Московського патріархату архімандрит Кирило.

Щоб єдина Православна церква України (ПЦУ) здобула повну легітимність, недостатньо її визнання Вселенським патріархатом. Таку думку в колонці для "Нового времени" висловив архімандрит Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) Кирило (у миру – науковий співробітник Колумбійського університету в США Сергій Говорун).

"Поки лише запущені механізми створення незалежної української церкви, однак процес її формування не завершено. Його важливою складовою є рецепція нової церковної структури глобальним православ'ям. На відміну від католицької церкви, де остаточну крапку ставить одна людина – римський папа, у православ'ї питання вирішуються соборним голосом усіх помісних церков", – написав він.

За словами архімандрита, завершення процесу "потрібно чекати дуже довго".

"Так, судячи з усього, буде й у випадку України. 2019 рік стане переломним у процесі визнання української церковної незалежності", – зазначив він.

Кирило вважає, що для легітимізації ПЦУ необхідно докласти чимало зусиль з боку церковної і державної дипломатії.

"Її визнання Вселенським патріархатом є дуже важливим і навіть основним, але все ж недостатнім для повної легітимності. Рівень визнання незалежної української церкви у православному світі впливатиме на те, наскільки активно до неї стануть приєднуватися парафії та навіть цілі єпархії Московського патріархату", – написав архімандрит.

15 грудня 2018 року в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної Української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП не підтримала собору, в ньому взяло участь лише два митрополити УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.

Під час собору митрополита Епіфанія обрали предстоятелем єдиної Православної церкви України. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив Епіфанія на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу про автокефалію української православної церкви.

У Російській православній церкві об'єднавчий собор назвали "канонічно нікчемним", заявивши, що на ньому "неканонічного архієрея обрали таким самим неканонічним предстоятелем".

5 січня 2019 року українська делегація прибула до турецького Стамбула, де вселенський патріарх Варфоломій повинен вручити томос про автокефалію української помісної церкви.

Станом на 5 січня з УПЦ МП у ПЦУ перейшло 34 парафії.