Після надання томосу активізуються переходи з УПЦ МП в єдину Православну церкву України – Горєвой
Релігійну організацію "Православна церква України", до якої могли б юридично приєднуватися локальні парафії, ще не зареєстровано, зазначив релігієзнавець Дмитро Горєвой.
Після надання Православній церкві України (ПЦУ) томосу активізується процес переходу парафій Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Таку думку в інтерв'ю агентству УНН висловив релігієзнавець Дмитро Горєвой.
"Певна хвиля піде відразу після томосу, але треба розуміти, що ще є певні юридичні нюанси. Наскільки мені відомо, ще не зареєстрована релігійна організація "Православна церква України", до якої могли б юридично приєднуватися локальні парафії. Тому є певні перепони, але це сильно не впливатиме на процес, і після томосу буде певна активізація переходів", – сказав він.
Релігієзнавець уважає малоймовірним, щоб "повністю структура УПЦ за місяць обвалилася".
Горєвой припускає, що ситуацією в Україні можуть скористатися православні церкви інших країн, висуваючи свої умови в обмін на визнання ПЦУ.
5 січня українська делегація прибула до турецького Стамбула, де вселенський патріарх Варфоломій повинен вручити томос про автокефалію української помісної церкви.
Станом на 5 січня з УПЦ МП у ПЦУ перейшло 34 парафії.
15 грудня в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної Української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП не підтримала собору, в ньому взяло участь лише два митрополити УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
Під час собору митрополита Епіфанія обрали предстоятелем єдиної Православної церкви України. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив Епіфанія на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу про автокефалію Української православної церкви.
У Російській православній церкві об'єднавчий собор назвали "канонічно нікчемним", заявивши, що на ньому "неканонічного архієрея обрали таким самим неканонічним предстоятелем".